Dziś także burzowo

Do dziś nad południową Polską utrzymają się warunki atmosferyczne sprzyjające powstawaniu burz – wynika z komunikatu RCB. Lokalnie, zwłaszcza na dopływach Odry mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Na górskich rzekach prawdopodobne są gwałtowne przybory. „W rejonach występowania burz, szczególnie na małych ciekach górskich i podgórskich, wzrosty stanów wód mogą być gwałtowne. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85 proc.” – poinformowało w środę wieczorem w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Według stanu na godz. 19 stany alarmowe były przekroczone na trzech wodowskazach (najwięcej o 6 cm w Trawnikach na Wieprzu), a ostrzegawcze – na 11. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wody w rzekach, który może doprowadzić do przekroczenia stanów alarmowych w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim.

Natomiast na Śląsku i w Łódzkiem rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, a punktowo – alarmowe. Silne burze z intensywnymi opadami deszczy mogą wystąpić natomiast na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Jak poinformowało RCB, w Wielkopolsce bez prądu pozostaje ok. 2850 odbiorców, awarie usuwane są na bieżąco. Z powodu wody spływającej z pól zamknięto drogę gminną Dolany-Piotrowo koło Słupcy.

W Krakowie z powodu deszczu były utrudnienia w ruchu tramwajów. W Podstolicach woda podtopiła szkołę podstawową i dwa domy. Na drodze krajowej numer 7 w Stróży koło Nowego Sącza woda zalała pas ruchu. W gminie Iwkowa koło Brzeska z powodu gradobicia ucierpiało 10 hektarów upraw. W Łodzi bez prądu było ok. 300 odbiorców.

W gminie Koluszki odnotowano kilkadziesiąt podtopień i uszkodzonych dachów, m.in. uszkodzenie hipermarketu, szkoły podstawowej, ośrodka zdrowia i pompowni kanalizacji. W kilku miejscowościach woda rozmyła drogi i przepusty, ok. dwóch kilometrów rowów melioracyjnych wymaga remontu i odmulenia. W powiecie sieradzkim odnotowano podtopienia, zalania upraw i budynków mieszkalnych.

Mniej poważne problemy odnotowano w województwach: lubelskim, podkarpackim, zachodniopomorskim i śląskim. Rano straż pożarna podała, że przez cały wtorek strażacy interweniowali ponad 900 razy. Najtrudniejsza sytuacja była na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Jak informuje IMGW, Europa północna oraz południowo-zachodnia znajdować się będą pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą niże. Przeważający obszar kraju będzie pod wpływem klina wyżowego, jedynie południowy wschód, a początkowo także południe będzie pod wpływem odsuwającego się na południowy wschód frontu atmosferycznego. Na południe od frontu będzie powietrze ciepłe i wilgotne.

Za frontem z północnego wschodu napływać będzie powietrze chłodne i suche. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 997 hPa i będzie powoli rosnąć. W czwartek w południowej połowie kraju zachmurzenie duże oraz opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i południowym wschodzie Lubelszczyzny miejscami również burze, lokalnie z gradem.

Prognozowana suma opadów od 10 mm w dzielnicach centralnych do 30 mm na południu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami, głównie na wybrzeżu, możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11 st., 12 st. na wybrzeżu, około 15 st. w centrum, do 20 st. na południu Podkarpacia. Wiatr północny, słaby i umiarkowany, a na wybrzeżu umiarkowany, początkowo dość silny, w porywach do 55 km/h. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na południowym wschodzie zachmurzenie duże i zanikające opady deszczu, a na południu Małopolski i Podkarpacia początkowo możliwe również burze. Na pozostałym, obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz miejscami, głównie na wybrzeżu wschodnim i Mazurach, słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 4 do 9 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 do 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czwartek w Warszawie początkowo zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. W ciągu dnia większe przejaśnienia i zanik opadów. Temperatura maksymalna 16 st.

Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl