fot. flickr.com

Dżihadysci z IS zdobyli nowe obszary na płn. Syrii

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) odbili z rąk rebeliantów nowe obszary na płn. Syrii w pobliżu granicy z Turcją – podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Islamiści przejęli kontrolę nad terytorium, które ma być celem ataków USA i Turcji.

Wcześniej IS poinformowało, że podczas ostatniej ofensywy zajęło kilka wiosek w północnej części prowincji Aleppo. Natomiast w trakcie operacji, która rozpoczęła się w środę wieczorem, oddziały IS otoczyły zajmowane przez rebeliantów miasto Marea, które znajduje się ok. 20 km od granicy Syrii z Turcją – podała organizacja z siedzibą w Londynie.

Jeżeli ich oddziały będą postępować dalej, północna część Aleppo może upaść. (…) Jeśli Marea zostanie zdobyta, będzie to równoznaczne z upadkiem symbolu walki z Daesz (arabski akronim IS) – powiedział agencji Reutera jeden z lokalnych dowódców sił walczących z dżihadystami i siłami wiernymi prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

Na początku tygodnia minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu informował Reutera, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ankara zamierza niedługo rozpocząć powietrzną operację, której celem będzie wyparcie sił IS z terytorium przygranicznego. USA i Turcja mają zapewnić wsparcie lotnicze oddziałom rebeliantów uznawanych przez Waszyngton za umiarkowanych podczas ich ofensywy na ziemi przeciwko dżihadystom. Operacja ma być przeprowadzona na przygranicznym obszarze o długości ok. 80 km.

Źródła bliskie Waszyngtonowi i Ankarze, na które powołuje się Reuters, zwracają uwagę, że odepchnięcie IS od granicy z Turcją pozwoli na odcięcie islamistów od ważnych szlaków zaopatrzenia.

PAP/RIRM

drukuj