„Nasz Dziennik”: w sejmowej komisji wniosek o wygospodarowanie środków na digitalizację akt z II WŚ

Do sejmowej komisji finansów trafił wniosek o wygospodarowanie środków na digitalizację akt dotyczących zniszczeń z II wojny światowej – informuje sobotni „Nasz Dziennik”.

Archiwiście i historycy uważają, że dokumenty wskazujące na stan zniszczeń, jakich Polska doświadczyła podczas wojny, powinien być udostępniony w Internecie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdziło, że nie ma wystarczających środków, aby wesprzeć tę inicjatywę, dlatego poseł PiS Arkadiusz Mularczyk wystąpił do komisji finansów o wygospodarowanie na ten cel środków z rezerwy celowej.

Arkadiusz Mularczyk wystąpił do Archiwum Akt Nowych z prośbą o udzielenie informacji jak powinna być wysokość środków potrzebnych na uporządkowanie i digitalizację dokumentów.

„Chodzi o kwotę około 700-800 tys. zł. Trzeba wykonać kwerendę, przejrzeć te materiały, stworzyć katalogi w sieci. Najdroższa jest digitalizacja” – wylicza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Arkadiusz Mularczyk.

Dodaje, że wniosek o środki został przesłany do Komisji Finansów Publicznych oraz do jej przewodniczącego posła Jacka Sasina.

Nasz Dziennik/PAP/RIRM

drukuj