fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Dzień Szacunku dla Munduru

Tegoroczne Święto Niepodległości było też dniem Szacunku dla Munduru. W sytuacji, gdy zagrożona jest Polska suwerenność, potrzebne jest szczególne wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy broniących naszej granicy.

W czwartek przed południem w Belwederze Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego oraz Straży Granicznej. Dwóch generałów otrzymało też odznaczenia państwowe. Prezydent podziękował im za służbę ojczyźnie oraz  zaangażowanie w obronę granicy.

– Dziękuje za to, że te wszystkie działania są realizowane z takim poświęceniem. Dziękuje za to, że są realizowane sprawnie – powiedział prezydent RP.

Służba żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy nie wszystkim się podoba.

– Kto wam dał prawo nosić tutaj flagę polską? Jesteście zwykłymi zbirami  – krzyczała bohaterka materiału telewizji TVN.

Z kolei w TVN24 Władysław Frasyniuk nazwał żołnierzy „watahą psów”.

– Tak nie postępują żołnierze. Śmieci po prostu – mówił Władysław Frasyniuk.

Lech Wałęsa zrównał polskich żołnierzy z Niemcami z okresu okupacji.

– Hitlerowcy też wykonywali swoje rozkazy – ocenił Lech Wałęsa, były prezydent RP.

Służbę żołnierzy i funkcjonariuszy – do momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego – sabotowali politycy liberalno-lewicowej opozycji.

Tak jak ponad 100 lat temu, tak i dziś żołnierze i funkcjonariusze służb bronią Polskiej suwerenności bez względu na okoliczności – wskazał Mariusz Błaszczak, szef MON.

– Niezmienna pozostaje postawa żołnierzy Wojska Polskiego. Odznaczali, odznaczają się i – jestem o tym przekonany – będą się odznaczać honorem i odwagą – zapewnił minister obrony narodowej.

Z inicjatywy resortu obrony narodowej Święto Niepodległości obchodzone było pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”. W Sejmie marszałek Elżbieta Witek odsłoniła specjalną wystawę.

– Gdyby nie mundur i guziki z polskim orłem w koronie, nie moglibyśmy zidentyfikować oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali brutalnie zamordowani przez sowietów w Katyniu. Dzisiaj mówimy, że atak na polski mundur to atak na polskie państwo” – akcentowała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Każdy rodzaj sił zbrojnych ma swój unikalny mundur – mówił podpułkownik Artur Sak, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa.

– Żołnierze wojsk lądowych występują w mundurach oliwkowych, tak jak ja obecnie, żołnierze sił powietrznych w mundurach koloru stalowego, marynarze w kolorze czarnym – wskazał ppłk Artur Sak.

W całym kraju w 103 jednostkach wojskowych każdy mógł spotkać się z żołnierzami i dokładnie obejrzeć ich mundury, m.in. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

– Z okazji Narodowego Święta Niepodległości jesteśmy umundurowani na galowo – wyjaśniła kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik prasowy 3. Flotylli okrętów w Gdyni.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

– Myślę, że to bardzo fajna okazja dla mnie i dla dzieci, że w jednym miejscu mogą zobaczyć tyle atrakcji na raz – powiedział zwiedzający muzeum.

Podziękowania dla funkcjonariuszy i żołnierzy pełniących służbę na granicy płyną z całego kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl