Dziękczynienie w Bydgoszczy za 21 lat Radia Maryja

Dziś w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzimy 21. rocznicę powstania Radia Maryja. Transmisja z Bydgoszczy w Radiu Maryja i TV Trwam, godz. 17:00.

Dokładnie 21 lat temu z Bydgoszczy8 grudnia 1991 roku, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – poszedł w eter pierwszy sygnał tej katolickiej rozgłośni.

Za 21 lat działalności Radia Maryja, dziękujemy dziś w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy. O godz. 17:00 rozpocznie się koncert orkiestr dętych, a tuż po nim będzie sprawowana uroczysta Msza Święta. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.

Główne uroczystości 21 rocznicy powstania Radia Maryja, miały miejsce 1 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.  Jak co roku do grodu Kopernika przybyły tłumy wiernych słuchaczy z całej Polski oraz z zagranicy.

Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta. Przed jej rozpoczęciem, zebranych powitał o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

 Nie byłoby tego, gdyby nie było braterstwa. Ducha siostrzanego i rodzinnego. Dziękujemy wam za to. Za Rodzinę Radia Maryja. Dwadzieścia jeden lat. Wszystko zaczęło się w tym kościele, na Mszy św. o godzinie 12:00. To była niedziela, 8 grudnia. Prowincjałem był wówczas śp. o. Jacek Gajda. Gdyby dbał bardziej o zdrowie i słuchał lekarzy, to byłby z nami dzisiaj. Wiemy na pewno, że jest w niebie. Dziękujemy Panu Bogu za taki zarząd naszej prowincji redemptorystów, że mieli odwagę pobłogosławić to dzieło – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Suski. Ordynariusz toruński zwrócił uwagę, że XXI rocznica utworzenia Radia Maryja wpisuje się w Rok Wiary.

„Kto walczy z wiarą – niszczy człowieka. Kto ośmiesza wiarę i profanuje symbole religijne – rani człowieka. Kto usuwa wiarę z życia społecznego – niszczy jego fundament” – mówił ks. bp Andrzej Suski. Jednocześnie dodał, że: „Kto ogranicza środki przekazu wiary – uderza w podstawowe prawo do jej wyznawania i prawo do wolności słowa”. W tym kontekście pasterz diecezji toruńskiej, wskazał na szczególną rolę Radia Maryja w krzewieniu wiary.

W homilii wygłoszonej przez ks. bp Ignacego Deca, ordynariusz diecezji świdnickiej mówił o roli Radia Maryja w budowaniu życia religijnego i patriotycznego Polaków w kraju i zagranicą. Wskazał przy tym na codzienny program rozgłośni i dzieł przy niej powstałych. Powiedział, że jednoczą one ludzi na modlitwie, wokół spraw społecznych, gospodarczych i politycznych.

Radio Maryja i dzieła przy nim wyrosłe, promują wartości religijne, humanistyczne, moralne, patriotyczne, które są koniecznym elementem zdrowej demokracji. Jesteśmy wdzięczni Radiu Maryja, że – za Ojcem świętym i pasterzami Kościoła – ukazuje jak powinno wyglądać świadectwo naszej wiary w życiu osobistym i publicznym, że poucza nas  czym jest prawdziwa wolność, czym jest zdrowa demokracja, tolerancja, pluralizmpowiedział ks. bp Ignacy Dec.

Ordynariusz diecezji świdnickiej zwrócił też uwagę na rolę toruńskiej rozgłośni w promowaniu nauki Kościoła m.in. podczas batalii o prawo do życia – od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

Na 21. rocznicę Radia Maryja, słowo skierował ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Chrześcijańskiego. W liście, który odczytał o. Zdzisław Klafka, ks. kard. nawiązał do ostatniej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Ojca Świętego. Pogratulował „świadectwa radosnej wiary i przywiązania do osoby Następcy Piotra i jego nauczania”.

– Trudno nie zauważyć owoców, jakie przynosi wieloletni i obfity zasiew Słowa Bożego ze strony Radia Maryja wraz z TV Trwam. Cieszy mnie, że dla wielu Polaków, jak sami mówią, te dzieła stały się pewnego rodzaju uniwersytetem, formującym sumienia Polaków w duchu Ewangelii i Polskiej kultury bogatej w wartości. Do pięknych owoców należy bezsprzecznie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej- napisał w liście ks. kardynał Zenon Grocholewski.

Zapewnił o swojej modlitwie w intencji TV Trwam, by mogła być ona dostępna w każdym polskim domu, umacniając wiarę Polaków, czyniąc ją coraz bardziej dojrzałą i twórczą, także w perspektywie dobra wspólnego.

Ks. kard. Stanisław Nagy z Krakowa oraz o. Michael Brehl, Przełożony Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, wystosowali specjalne listy na uroczystości rocznicowe Radia Maryja. Wyrazili w nich swoje poparcie dla tego dzieła, wzmocnione szczególnym błogosławieństwem.

O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja na zakończenie Eucharystii, zwrócił uwagę na istotę komunikacji. „Jeżeli ludzie ze sobą rozmawiają szukają razem prawdy, wtedy rodzi się miłość. Razem można uczynić wiele, przykładem jest Radio Maryja” – mówił Dyrektor rozgłośni.

– Media mają być środkami społecznego komunikowania, rozmawiania. W domu się rozmawia, a Kościół jest domem i Ojczyzna jest domem. Trzeba rozmawiać na argumenty prawdy, dobra i wtedy dobrze będzie. Nie trzeba dogadywać sobie nawzajem tylko dogadywać się dla dobra wspólnego. Za to dogadywanie się dziękujemy serdecznie. Dziękujemy za to dogadywanie się z Panem Bogiem, za modlitwę. Jesteśmy bardzo wdzięczni- powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne, radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Tego głosu domaga się wiele osób w Polsce, ale i poza granicami naszej Ojczyzny. To właśnie te osoby, cała Rodzina Radia Maryja, wszyscy sympatycy TV Trwam domagają się przyznania katolickiej telewizji – miejsca na 1. cyfrowym multipleksie. W związku z tym organizują marsze w jej obronie.

Dziś, w 21 rocznicę powstania Radia Maryja w Busku – Zdroju oraz Chełmnie nad Wisłą, odbędą się marsze w obronie wolnych mediów. Kolejna manifestacja będzie miała miejsce w najbliższą niedzielę w Starachowicach i Wałbrzychu.

Natomiast 13 grudnia ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości.

Przypomnijmy, trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do tej pory podliczono 2 mln 404 tys. 881 kopii podpisów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl