Dyskusja na temat miejsca upamiętnienia generała „Gryfa” w Warszawie

Radni stolicy dyskutują nad miejscem, które ma upamiętnić gen. dywizji Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”. Pojawił się pomysł na nazwanie skweru przy dawnym Pedecie w warszawskiej Woli. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Radni Platformy Obywatelskiej w uchwale wnioskują by skwer nosił imię legendarnego bohatera, jednak o to miejsce walczą także społecznicy, którzy są za nazwą  – Gwara Warszawska. W rezultacie skwer może zostać podzielony na dwie części. Radni PiS uważają, że pół skweru to za mało i chcą uhonorować gen. „Gryfa” nazywając jego imieniem jedną z ulic na Woli.

Bohatera trzeba należycie upamiętnić, a ostateczną decyzję w przyszłym tygodniu może podjąć Rada Warszawy – powiedział radny PiS Filip Frąckowiak, wiceprzewodniczący komisji do spraw nazewnictwa miejskiego.

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której połowa skweru honoruje bohatera Powstania Warszawskiego, a druga połowa honoruje Gwarę Warszawską. To jest jakieś kuriozum. Takie rzeczy nie mają miejsca, ale trzeba pamiętać, że nie upłynęło pięć lat od śmierci generała, a to jest warunek uhonorowania jego imieniem ulicy, chyba że prezydent miasta tę klauzulę pięciu lat zniesie, ale nie wiem czy wnioskodawcy zgłosili ten pomysł do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Trzeba także wiedzieć, że to Rada Warszawy, a nie rada dzielnicy podejmuje ostateczną decyzję o nazewnictwie – podkreśla Filip Frąckowiak.

Gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” to legendarny bohater Powstania Warszawskiego. Żołnierz Batalionu Armii Krajowej „Parasol”, dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli.

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie mianował „Gryfa” na stopień generała dywizji. Gen. został pochowany 25 stycznia bieżącego roku na Wojskowych Powązkach.

RIRM

drukuj