twitter.com/MSZ_RP

Dyrektor Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych w KE z wizytą w Polsce

Wiceszefowie MSZ i MSWiA, Marcin Przydacz i Bartosz Grodecki, spotkali się w stolicy z Dyrektor Generalną ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych w Komisji Europejskiej, Monique Pariat, która przebywa z wizytą w Polsce.

Przyjazd Monique Pariat do Polski ma związek z kryzysem migracyjnym wywołanym na granicy polsko-białoruskiej przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

Rozmowy, które odbyła dziś w z przedstawicielami naszego rządu, były kolejnymi poświęconymi tej kwestii. Wiceszef MSZ, Marcin Przydacz, przekazał po spotkaniu, że oceny Polski i KE dot. przyczyn kryzysu na granicy są zbieżne.

Wiceminister mówił ponadto, że zgodził się z przedstawicielką KE, iż potrzeba jeszcze większej presji na władze Białorusi i władze państw, z których pochodzą migranci koczujący przy granicy RP, by zapobiec obecnemu kryzysowi.

– Migranci są wykorzystywani przez Łukaszenkę, dlatego zgodziliśmy się z panią dyrektor, że potrzebna jest jeszcze większa presja nie tylko na samego Łukaszenkę, ale także na państwa pochodzenia migrantów, aby nie pozwalały, by taki proceder miał miejsce. Zgodziliśmy się także co do tego, że konieczna jest większa praca informacyjna w państwach Bliskiego Wschodu oraz Afryki, aby pokazywać naturę tego sztucznie wywołanego kryzysu, by ci ludzie mieli świadomość, z jakim ryzykiem to się wiąże. Oczywiście dyskutowaliśmy także o polskiej legislacji i wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Przedstawiłem argumenty przemawiające za tym, dlaczego istnieje tam konieczność zapewnienia odpowiednich warunków pracy dla polskich służb – powiedział Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ podał także, że po raz kolejny poinformował Komisję Europejską, iż Polska ma odpowiednie ustawodawstwo co do udzielania azylu.

Nasze placówki mogą przyjmować wnioski azylowe w miejscach pochodzenia migrantów czy na Białorusi, ale – jak wskazał Marcin Przydacz – na razie żadna z nich nie odnotowała większego napływu wniosków.

RIRM

drukuj