fot. PAP/EPA

Dwudniowy rozejm w trzech syryjskich miastach

Syryjscy rebelianci, armia rządowa i libański Hezbollah porozumieli się w sprawie 48-godzinnego rozejmu w będącym w rękach bojowników mieście AzZabadani i dwóch szyickich miejscowościach w prowincji Idlib poinformowały źródła bliskie negocjacjom.

Zawieszenie broni obowiązuje od godziny 6 czasu lokalnego (godz. 5 czasu polskiego).

Podobny rozejm, który wprowadzono na tych samych obszarach 12 sierpnia, załamał się wkrótce po jego przedłużeniu. Od tego czasu rozgorzały tam walki.

Celem poprzedniego zawieszenia broni było podjęcie negocjacji o trwałym przerwaniu działań zbrojonych, a także bezpieczne wycofanie się rebeliantów z Zabadani oraz cywilów z miejscowości Kefraja i Al-Fuaa.

Opanowanie Zabadani, leżącego 10 km od granicy z Libanem, byłoby strategiczną korzyścią dla Hezbollahu oraz syryjskiej armii, która walczy z wieloma grupami rebelianckimi na wielu frontach.

Wojskowa rola Hezbollahu stale rośnie w Syrii od początku konfliktu w 2011 r. Syryjski rząd określa to szyickie radykalne ugrupowanie z Libanu jako swego głównego sojusznika w walce z rebelią, która usiłuje obalić prezydenta Baszara el-Asada.

PAP/RIRM

drukuj