Dwie imprezy lotnicze w Wielkopolsce

Samoloty wojskowe i cywilne, grupy akrobacyjne a także najlepsi piloci z kraju i zagranicy wezmą udział w sobotę i niedzielę w III Festynie Lotniczym w Michałkowie (Wielkopolskie). Tydzień później piknik lotniczy odbędzie się w Pile.

W trakcie festynu na lotnisku w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego zaprezentuje się m.in. słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team. Atrakcją wydarzenia ma być też pokaz z wykorzystaniem środków pirotechnicznych w wykonaniu zespołu Air Bandits, prowadzonego przez litewskiego mistrza świata w akrobacji lotniczej Jurgisa Kairysa.

Jak powiedział w imieniu organizatorów wydarzenia prezes stowarzyszenia Lotnisko Bliżej Miasta Marian Sadowski, zaplanowano przeloty samolotów i śmigłowców Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych. Uczestnicy imprezy będą też mogli podziwiać samoloty i szybowce historyczne, motoszybowce, paralotnie i motolotnie oraz wiatrakowce.

Gośćmi specjalnymi imprezy w Michałkowie będą wielokrotni mistrzowie świata w lotach szybowcowych Adela Dankowska i Sebastian Kawa.

W ubiegłym roku w trakcie festynu bawiło się ponad 100 tysięcy osób. Tym razem organizatorzy spodziewają się podobnej frekwencji.

Za tydzień piknik lotniczy zorganizowany zostanie w Pile. Impreza odbędzie się przy okazji rocznic 500-lecia nadania praw miejskich Pile i na 100-lecie lotniska. Na wydarzeniu spodziewany jest prezydent Bronisław Komorowski.

W sobotę na pikniku lotniczym wystąpią m.in. grupy akrobacyjne Żelazny, Flying Bulls i Orlik a także RWD-5 dwupłaty i Su-22. Zaplanowano też rajd balonowo-paralotniowy oraz lot 100 paralotni na stulecie lotniska. Jak powiedział PAP prezes Aeroklubu Ziemi Pilskiej Piotr Kucharski, na razie nie wiadomo, czy uda się zebrać tylu paralotniarzy.

Na zainteresowanych czekać będzie ekspozycja sprzętu lotniczego i wystawa sprzętu wojskowego Pilskiego Muzeum Wojskowego. Organizowana będzie też konferencja „100-lecie lotnictwa na Ziemi Pilskiej”. W czwartek i piątek na pilskim lotnisku trwać będą zawody balonowe a także ogólnopolskie zawody motoparalotniowe.

PAP

drukuj