Dwaj mężczyźni podejrzani o profanację Grobu Pańskiego w Białopolu

Dwaj mężczyźni w wieku 17 i 19 lat są podejrzani o profanację i zbezczeszczenie Grobu Pańskiego w kościele w Białopolu ( woj. lubelskie) oraz kradzież pieniędzy z ofiar wiernych. Biskup zamojsko-lubaczowski polecił nabożeństwa ekspiacyjne w parafiach w diecezji.

Wobec obu podejrzanych, mieszkańców gminy Białopole, prokurator zastosował dozór policyjny – powiedziała rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Chełmie Ewa Czyż.

Zarzut kradzieży prokuratura przedstawiła 19-latkowi, który miał oderwać ze ściany w kościele dwie puszki, gdzie wierni składali datki, i zabrać zebrane w nich pieniądze. Natomiast 17-latkowi przedstawiono zarzut obrazy uczuć religijnych wiernych parafii w Białopolu.

-Trwa sprawdzanie, czy brał w tych zdarzeniach jeszcze jeden nieletni. Jeśli tak, to jego sprawa zostanie przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich – zaznaczyła Ewa Czyż.

Do przestępstw doszło w Wielkanoc, 31 marca, podczas nocnego czuwania przy Grobie Pańskim w kościele. Podejrzani pełnili wówczas symboliczną wartę przy Grobie, jaką zgodnie w tradycją w wielu wiejskich parafiach organizują mężczyźni działający w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej  bp Marian Rojek w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji napisał, że w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu, nastąpiła profanacja Najświętszego Sakramentu wystawionego w Bożym Grobie i zbezczeszczenie samego Bożego Grobu, a także zniszczone zostały „inne przedmioty kościelne”.

Biskup poleca, aby w niedzielę 7 kwietnia w każdej parafii po sumie dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu, odmówić w ramach aktu ekspiacyjnego modlitwy przebłagalno – wynagradzające za dokonane zło wraz z prośbą o łaskę miłosierdzia dla sprawców tych czynów. Ma być odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia i przywołane wybrane myśli z „Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej.

-Proszę pouczyć wiernych o wyjątkowym charakterze tej ekspiacyjnej adoracji – pisze bp Rojek zwracając się do wszystkich księży proboszczów parafii w diecezji.

RIRM/PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl