fot. Paweł Palembas

Duże zachmurzenie nad całą Polską; miejscami możliwe burze

Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia i Południowa będzie pod wpływem klina Wyżu Azorskiego, z zaznaczającą się strefą pofalowanego frontu chłodnego. Pod wpływem wyżu będzie także Europa Północna. Pozostała część kontynentu będzie w zasięgu niżu, którego ośrodek będzie rozciągał się od Podlasia, przez Ukrainę po Kazachstan.

Polska będzie pod wpływem tego niżu i leżącego w osi zatoki frontu okluzji. Ze wschodu będzie napływać wilgotne i coraz cieplejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie się wahać.

We wtorek zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, na północy i zachodzie o umiarkowanym i silnym natężeniu. Miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów do 20-25 mm, a punktowo na północnym wschodzie, w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej do 30 mm. Temperatura maksymalna od 21 st. na zachodzie i południowym zachodzie do 24 st. na północnym wschodzie i wschodzie. Chłodniej na terenach podgórskich i wybrzeżu: od 19 st. do 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Karpatach i w czasie burz wiatr silniejszy: w porywach do 70 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, na północnym zachodzie i miejscami na wschodzie kraju o umiarkowanym natężeniu, a w pierwszej połowie nocy także burze. Prognozowana suma opadów do 20-25 mm, a na Opolszczyźnie do 30 mm. Temperatura minimalna od 15 st. do 18 st., w miejscowościach podgórskich od 12 st. do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, a w czasie burz do 60 km/h.

PAP/RIRM

drukuj