fot. Paweł Palembas

Drugie czytanie ws. zamiany gruntów należących do Lasów Państwowych

Na godz. 16.00 zaplanowano w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu dotyczącego zamiany gruntów należących do Lasów Państwowych. Chodzi o umożliwienie realizacji dwóch inwestycji związanych z elektromobilnością oraz z przetwarzaniem tworzyw sztucznych.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Został on przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W środę sejmowe komisje: gospodarki oraz ochrony środowiska zaopiniowały projekt pozytywnie.

Rząd chce dać dwa lata na możliwą zamianę terenów należących do Lasów Państwowych na inne grunty należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. W specustawie zapisano, że chodzi o dwie lokalizacje – Stalową Wolę oraz Jaworzno. Tam w przyszłości mają powstać inwestycje o charakterze strategicznym.

Zdzisław Pupa, senator i szef senackiej Komisji Środowiska, podkreślił, że choć ustawa budzi obawy m.in. leśników, to trzeba wyważyć interes gospodarczy i społeczny.

– Polska musi rozwijać się często kosztem gruntów rolnych, ale także leśnych. Rząd proponuje, aby inwestycje były realizowane na gruntach leśnych. Jest powołana ku temu specjalna ustawa, aby wyłączyć grunty leśne i przekazać je pod tereny inwestycyjne. Oczywiście budzi to opór leśników, którzy obawiają się, że dojdzie do pewnego wyłomu i będzie można wyłączać ustawami tereny gruntów leśnych na – być może – niezrozumiałe potrzeby – wyjaśnił Zdzisław Pupa.

Propozycję rządu krytykuje opozycja. Możliwe, że podczas drugiego czytania zgłoszone zostaną poprawki. Wtedy ustawą znów zajmą się sejmowe komisje, których posiedzenie zaplanowano na godz. 18.00.

Głosowanie nad całością projektu odbędzie się najprawdopodobniej w piątek rano.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl