fot. flickr.com

Dr P. Gawryszczak o spotkaniu Macron-Putin: Dążenie Francji do ocieplenia relacji Europy z Rosją kłóci się z interesami Polski

Dążenie francuskich władz do ocieplenia relacji Europy z Rosją kłóci się z interesami Polski – zauważa politolog dr Piotr Gawryszczak.

W poniedziałek prezydent Emmanuel Macron spotka się we Francji z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Tematem rozmów ma być m.in. dwustronna współpraca oraz problemy międzynarodowe.

Dr Piotr Gawryszczak zwraca uwagę, że działania Francji uderzają m.in. w politykę państw bałtyckich prowadzoną wobec Rosji.

– Prezydent Macron od wielu lat współpracuje czy zachęca do tego, aby odnowić współpracę Europy z Rosją, a to kłóci się także ze stanowiskiem Polski i z naszymi interesami, ponieważ – jak wiadomo – Rosja najmocniej zagraża tym państwom, które kiedyś były w strefie wpływów Związku Radzieckiego, czyli państwom bałtyckim, Rumunii, Ukrainie, ale także i Polsce. Stąd te działania Francuzów, żeby ocieplić stosunki z Rosją, nigdy nie służyły Polsce, a w tej chwili zdecydowanie one są w kontrze do polityki polskiego rządu – wyjaśnia dr Piotr Gawryszczak.    

Wizyta rosyjskiego przywódcy zbiega się ze szczytem G7, który ma się odbyć w przyszły weekend we Francji.

Rosja została usunięta z tej grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata po aneksji Krymu w 2014 roku.

RIRM

drukuj