PAP/Radek Pietruszka

S. Karczewski na Ukrainie: Kostiuchnówka i Polski Las to miejsca ważne dla polskiej historii i dialogu polsko-ukraińskiego

Kostiuchnówka i Polski Las to miejsca ważne dla polskiej historii i tożsamości, ale też dla przyszłości i dialogu polsko-ukraińskiego – oświadczył w sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką.

Stanisław Karczewski, który od piątku przebywa na Wołyniu, w sobotę odwiedził Kukle, Jabłonkę i Maniewicze. Następnie uczestniczył w uroczystościach w Polskim Lasku; wziął udział w apelu harcerskim, Mszy św. i uroczystości poświęcenia zrekonstruowanej kaplicy legionowej. Złożył też kwiaty i wspólnie z harcerzami zapalił znicze.

„Dla mnie to wielkie przeżycie, bycie tutaj. Dziękuję za wspólną modlitwę. Ważne jest tu słowo <<wspólnie>> i słowo <<dialog>>, bo spotykamy się w miejscu ważnym dla Polski, dla historii, ale i dla przyszłości” – powiedział marszałek Senatu.

Podkreślił, że w piątek widział, jak harcerze pracują przy odnawianiu grobów i miejsc pamięci – zadowoleni i dumni ze swego zadania, z bycia z Polakami, ale i ze wspólnej pracy i dialogu z ukraińskimi kolegami.

Stanisław Karczewski wskazał, że w takich miejscach jak Kostiuchnówka, młodzież może „dotknąć historii”. Zaznaczył, że groby i pomniki są niezwykle ważne dla wspólnej pamięci Polaków i Ukraińców.

Dlatego, jak zapowiedział, poruszy ten temat także za kilka dni, w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

„Powiem mu o tym miejscu, o tych krzyżach, które tu są; o tym, co tu robicie, o dialogu prowadzonym przez harcerzy, przez samorządowców i o tym, który powinien być prowadzony przez polityków” – zadeklarował marszałek.

Jak podkreślił, ten dialog jest już prowadzony, ale – jak zaznaczył – „musi być prowadzony nadal, ten dialog musi trwać: w gabinetach prezydenckich marszałkowskich, senackich i poselskich”.

Polityk zaznaczył, że w czasie, gdy w Kostiuchnówce trwają uroczystości, niedaleko odbywa się pogrzeb młodego Ukraińca, który zginął w wyniku trwających w tym kraju działań wojennych.

„Musimy mówić Europie, że tu, na Ukrainie, jest wojna i że my tej wojny nie chcemy. Musimy też przekazywać hasło: <<nigdy więcej wojny>>. Rozmowy polityczne powinny prowadzić do tego, by żaden Ukrainiec więcej nie zginął, by więcej nie przelewała się żadna krew – Polaków, Ukraińców, żadna” – powiedział marszałek Senatu.

Po uroczystościach odbył się piknik, na którym Stanisław Karczewski spotkał się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego. Po nim przewidziano spotkanie z władzami lokalnymi.

Marszałek Senatu objął patronat honorowy nad uroczystością „O obrońcach naszych polskich granic” w Kostiuchnówce, których organizatorem są harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to już 21. edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie.

W bitwie pod Kostiuchnówką pierwszy raz wszystkie trzy brygady Legionów wspólnie stanęły do walki. Starcie trwało od 4 do 6 lipca 1916 r.

Walki pod Kostiuchnówką – zarówno te, które toczyły się podczas bitwy w lipcu 1916 r., jak i wcześniejsze, z listopada 1915 r. – zostały upamiętnione na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj