fot. PAP/Marcin Obara

Donald Tusk składa zeznania

Były premier Donald Tusk składa zeznania w Prokuraturze Krajowej w sprawie dotyczącej m.in. nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W wyniku przeprowadzanych dotychczas ekshumacji ciał ofiar stwierdzono liczne błędy i zaniedbania.

W trumnach znaleziono części ciał innych osób. Ujawniono też zamianę ciał. Przypomnijmy, na otwieranie trumien nie wyraził zgody ówczesny rząd Donalda Tuska.

Dziś były premier zeznaje w prokuraturze w charakterze świadka – mówi prok. Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.

– Konieczne jest przesłuchanie szeregu osób, które posiadają wiedzę na temat niedopełnienia obowiązków przez ówczesnych funkcjonariuszy publicznych. W związku z tym prokuratorzy uznali, że konieczne jest także przesłuchanie premiera Donalda Tuska. Postępowanie, w toku którego w dniu dzisiejszym przesłuchiwany jest premier Tusk, znajduje się aktualnie w fazie in rem, tzn. w toku tego postępowania do chwili obecnej nikomu nie zostały przedstawione zarzuty – wskazuje prok. Jaraszek.

W tej sprawie przesłuchano już kilkudziesięciu świadków, m.in. ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz i byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Donald Tusk miał być przesłuchany już 5 lipca br. Powiadomił jednak prokuraturę, że z powodu obowiązków służbowych nie może się stawić.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. Prokuratura przeprowadzi ekshumacje wszystkich osób, których ciała nie zostały spopielone.

RIRM

drukuj