Domaganie się prawdy to obowiązek

Wywiad z posłem Mariuszem Błaszczakiem, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS. Rozmowę przeprowadził o. Grzegorz Moj CSsR.

O. Grzegorz Mój CSsR: Panie Pośle, co świat nauki może wnieść w badanie przyczyn katastrofy samolotu rządowego?

Mariusz Błaszczak: Patrząc na sprawę z historycznego punktu widzenia najpierw mieliśmy do czynienia z kłamstwem smoleńskim, a więc z tym, co głosiła gen. Anodina. Później to kłamstwo zostało przyjęte przez rząd premiera Donalda Tuska z ministrem Millerem na czele.

Kłamstwa te obnażył zespół parlamentarny z panem ministrem Antonim Macierewiczem na czele. Wśród kłamstw można wymienić chociażby sprawę domniemanej obecności gen. Błasika w kokpicie. To było kłamstwo, które zostało powielane. W tych sprawach wypowiadali się niezależni, wybitni naukowcy, chociażby prof. Binienda. Ostatnio LOT chwali się tym, że sprowadził do Polski Dreamlinera. Przy budowie tego samolotu pracował prof. Binienda, a więc są to Polacy o renomowanej pozycji naukowej na świecie. Pokazali to wszystko co wcześniej nie było ujawniane opinii publicznej. Obnażyli kłamstwo smoleńskie. Posługiwali się konkretami i dowodami naukowymi. Konferencja Smoleńska ma na celu przekazanie efektów pracy naukowców.

O. Grzegorz Mój CSsR: Pan premier Jarosław Kaczyński  był stawiany w złym świetle. Zarzucano mu, że chce zbijać kapitał polityczny na szukaniu prawdy. Przecież my niczego oprócz prawdy nie chcemy. Nie mówimy: ty jesteś winny. Czy w domaganiu się prawdy może pomagać konferencja, na której głos zabierają ludzie nastawieni z dystansem do świata polityki?

Mariusz Błaszczak: Domaganie się prawdy to nasz obowiązek. To obowiązek polityków i naukowców. Ale dlaczego wszyscy domagamy się prawdy? Chociażby dlatego, że państwo polskie pod rządami Donalda Tuska, nie było w stanie zapewnić bezpieczeństwa głowie państwa. Pytanie zasadnicze, ale i retoryczne: czy jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo obywatelom naszego kraju? To trzeba zmienić i można to zrobić. Temu służy ta konferencja. Służy szukaniu prawdy.

O. Grzegorz Mój CSsR: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Z posłem Mariuszem Błaszczakiem rozmawiał o. Grzegorz Moj CSsR.

drukuj