fot. twitter.com

Dolnośląskie: w środę Bolesławieckie Święto Ceramiki

Ponad 100 wystawców z Polski i Europy weźmie udział w targach ceramicznych będących częścią rozpoczynającego się w środę Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Podczas festiwalu zaplanowano także paradę, wystawę rzeźb ceramicznych oraz warsztaty.

Bolesławiecki festiwal to największa w Polsce impreza poświęcona ceramice. Dolnośląskie miasto od wieków słynie jako prężnie działający ośrodek wyrobów ceramicznych. W XIV w. odkryto w okolicach Bolesławca bogate pokłady glinki ceramicznej, z których czerpie się do dziś.

„Bolesławiec wyróżnia trwająca od stuleci tradycja wyrobów z gliny. To tu powstają najbardziej znane stempelkowe naczynia ceramiczne, które rozpoznawalne są na całym świecie. Efektem uznania dla tradycji ceramicznych jest obchodzone już ćwierć wieku Święto Ceramiki” – powiedziała PAP rzeczniczka bolesławieckiego magistratu Agnieszka Gergont.

Święto oficjalnie otworzy parada ceramiczna, w której wezmą udział m.in. włodarze miasta, przedstawiciele zakładów ceramicznych oraz zespoły artystyczne. Barwny korowód przejdzie ulicami Bolesławca, a jego zwieńczeniem będzie przekazanie kluczy do bram miasta Bolesławieckiemu Bractwu Ceramicznemu.

Głównym elementem festiwalu będą pięciodniowe targi ceramiczne. Weźmie w nich udział ponad 100 wystawców zarówno ceramiki użytkowej, jak i artystycznej. Targi ceramiczne są największym tego typu wydarzeniem w Polsce i jednym z największych w Europie.

Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć także udział w warsztatach toczenia na kole garncarskim, malowaniu biskwitów czy lepieniu w glinie. Odbędą się także pokazy garncarstwa historycznego oraz wystawy rzeźb ceramicznych.

Rzeczniczka poinformowała, że w ramach festiwalu odbędzie się także 55. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski, który co roku skupia kilkunastu najzdolniejszych artystów-ceramików z całego świata.

Bolesławieckie Święto Ceramiki zakończy się w niedzielę 18 sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj