fot. pixabay.com

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami

Są dodatkowe środki na likwidację barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami poinformował Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

„Dostępna przestrzeń publiczna” to jeden z głównych programów adresowanych do osób niepełnosprawnych. Jego celem jest eliminacja barier w dostępie do różnych miejsc związanych z kulturą, zdrowiem czy religią.

Pierwszy z modułów to likwidacja barier architektonicznych w samorządach. To jest bardzo ważna rzecz, bo samorządy to nie tylko urzędy, ale także inne obiekty, np. obiekty kultury, obiekty sportowe. Drugi moduł dotyczy likwidacji barier w kościołach i miejscach kultu religijnego –  zaznaczył Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Kolejny, trzeci, moduł programu obejmuje likwidację barier na placach zabaw.

To jest ten obszar, który jeszcze kilka lat temu nie mieścił się w głowach, żeby zapewnić rodzinom, dzieciom z niepełnosprawnością możliwość zabawy, rekreacji na normalnych zasadach wraz z pełnosprawnymi rówieśnikami. Nie tworzymy placu, na którym jest tylko jedna dostępna huśtawka. Tworzymy place, które mają włączyć dzieci z niepełnosprawnością. Tworzymy place, które mają być otwarte. To jest warunek – powiedział Paweł Wdówik.

Czwarty moduł obejmuje podmioty lecznicze, w tym dostępność gabinetów ginekologicznych. Budżet programu na ten rok, dzięki dobrej kondycji PFRON-u, został zwiększony z 80 mln zł do 165 mln złotych.

Chcemy, żeby w ramach pierwszego naboru, w którym zostały złożone te 1352 wnioski, wszystkie wnioski, które zostały pozytywnie ocenione, znalazły możliwość finansowania, znalazły swój pozytywny efekt, który przyczyni się do tego, że Polska stanie się bardziej dostępna – akcentował Krzysztof Michałkiewicz, prezes PEFRON-u.

Dodatkowe środki trafią także m.in. na likwidację barier komunikacyjnych. Budżet tzw. programu samochodowego z 300 mln zł został zwiększony do pół miliarda złotych na ten rok.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl