fot. PAP/EPA

Dochodzenie ws. impeachmentu Donalda Trumpa

Czy prezydent Donald Trump stanie przed sądem Kongresu? Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała rozpoczęcie oficjalnego dochodzenia w sprawie tzw. impeachmentu Donalda Trumpa.

Ogłaszam, że Izba Reprezentantów posuwa się naprzód z oficjalnym dochodzeniem w sprawie impeachmentu. Kieruję pracami naszych sześciu komisji, które obecnie prowadzą dochodzenia w sprawie różnych poczynań Donalda Trumpa. Prezydent musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nikt nie jest ponad prawem – mówiła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA.

Demokraci podejrzewają amerykańskiego przywódcę, że wywierał naciski na Ukrainę ws. nadchodzących wyborów. Z informacji, jakie posiadają kongresmeni, wynika, że prezydent USA w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim namawiał go do przeprowadzania dochodzenia w sprawie działalności na Ukrainie byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna Huntera Bidena, uzależniając od tego pomoc dla tego kraju. Joe Biden jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem Demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, które zaplanowano na przyszły rok.

Działania prezydenta Trumpa ujawniły niehonorowy fakt zdradzenia przez niego przysięgi, fakt zdrady naszego bezpieczeństwa narodowego i uczciwości naszych wyborów – wskazała Nancy Pelosi.

Prezydent Donald Trump nazwał decyzję o wszczęciu postępowania dotyczącego jego impeachmentu: „polowaniem na czarownice” i „śmieciami”. Ocenił jednak, że procedura impeachmentu będzie miała „pozytywny wpływ” na jego reelekcję. Po raz kolejny obiecał też publikację pełnego stenogramu swojej telefonicznej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

– Sekretarz stanu Mike Pompeo otrzymał od władz Ukrainy zgodę na publikację stenogramu rozmowy z ich prezydentem. Oni nawet nie wiedzą, co jest z tym nie tak. Prawdziwe oszustwo: polowanie na czarownice przez Demokratów! – napisał Donald Trump na stwoim Twitterze.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział, że zna treść rozmowy prezydentów Trumpa i Zełenskiego, i nie zauważył w niej „nacisków” ze strony prezydenta Trumpa.

TV Trwam News

drukuj