fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Do końca lipca można składać projekty w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”

Rusza kolejna edycja konkursu „Małopolska Gościnna”. Środki finansowe przeznaczone w ramach projektu mają być wsparciem dla branży turystycznej w dobie pandemii. Organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, które prowadzą działalność turystyczną i krajoznawczą w Małopolsce, mogą zgłaszać swoje projekty do końca lipca. 

Tylko w zeszłym roku Małopolskę odwiedziło blisko 17 mln turystów z kraju i ze świata, którzy zostawili w regionie blisko 15 mld zł.

– Małopolska gospodarka dzięki temu osiągała nieprawdopodobne wskaźniki wzrostu. 10 proc. PKB całego regionu to właśnie turystyka, a zatrudnialiśmy blisko 100 tys. osób w turystyce – zaznacza wicemarszałek woj. małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Teraz – jak dodaje Tomasz Urynowicz – sektor turystyczny odczuwa negatywne skutki pandemii. Dlatego samorząd województwa oferuje wsparcie dla branży.

– 5 mln zł to jest konkretne wsparcie dla organizacji pozarządowych, przede wszystkim na to, by tworzyć pewne wydarzenia turystyczne, by tworzyć aktywizację szlaków turystycznych, ale przede wszystkim – by podtrzymywać infrastrukturę, jakość infrastruktury turystycznej, i podtrzymywać jakość na szlakach turystycznych – wskazuje Tomasz Urynowicz.

Środki te będą przeznaczone m.in. na wspieranie lokalnych przewodników czy stowarzyszeń, które zajmują się promocją regionalną.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie pokazać miejsca mniej oczywiste, zaprosić do nich naszych kolegów z branży z całej Polski i dzięki temu możemy je skomercjalizować, czyli po prostu spowodować, że i one zaczną na tym zarabiać, ale też przedsiębiorcy zaczną na tym zarabiać – mówi Piotr Laskowski, prezes Krakowskiej Izby Turystyki.

Działania, które podjęło województwo małopolskie, by wspierać branżę turystyczną, oraz środki z rządowej tarczy antykryzysowej i bon turystyczny mogą pozytywnie wpłynąć na gospodarkę regionu – zwraca uwagę radny sejmiku województwa małopolskiego Grzegorz Biedroń.

– To wszystko może spowodować, że turystyka nie będzie historią, tylko będzie również przyszłością naszego regionu, a udział turystyki w PKB Małopolski i Krakowa jest jednym z najwyższych w Polsce i  porównywalnych do udziału w krajach, które z tego ruchu turystycznego słyną – podkreśla Grzegorz Biedroń.    

Krakowska Izba Turystki wsparcie, jakie otrzymuje, przeznacza na powołanie certyfikatu, który zapewni bezpieczeństwo turystom.

– Chcemy certyfikować obiekty, chcemy certyfikować przewoźników turystycznych, chcemy certyfikować biura obsługi klientów, tak żebyśmy pokazali, że cała branża w Małopolsce jest bezpieczna i możecie Państwo śmiało tutaj przyjechać. Idą za tym konkretne działania – każdy podmiot będzie się mógł poddać autocertyfikacji i bez udziału finansowego województwa małopolskiego nie byłoby to możliwe – zaznacza Piotr Laskowski.   

Projekty w ramach konkursu „Małopolska Gościnna” można składać do końca lipca.

TV Trwam News

drukuj