Do 12 listopada ŻW ma takie same uprawnienia jak policja

W związku z obchodami Święta Niepodległości żołnierzom Żandarmerii Wojskowej przyznano takie same uprawnienia jak policji. Do 12 listopada będą oni mogli np. wylegitymować lub zatrzymać każdą osobę, która będzie próbowała w tych dniach zakłócić przebieg obchodów.

Zarządzenie w tej sprawie przygotowało MSW. Do zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości w Warszawie planowany jest udział 800 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu, uspokaja, że takie działaniach mają charakter standardowy.

– To będzie po prostu wsparcie dla niewielkich jednak sił policyjnych, które przez te dwa dni będą musiały zabezpieczyć bardzo dużą liczbę różnego rodzaju imprez masowych, marszy, uroczystości, w których będziemy wszyscy razem świętowali naszą niepodległość. Oczywiście budzi to zawsze pewną dozę pytań, pewien sprzeciw, że wykorzystuje się siły zbrojne do działań wewnątrz kraju, co nie jest niczym normalnym i naturalnym w czasie pokoju, ale w tym przypadku nie należy bić na alarm. Nie podchodźmy do tego od razu z jakąś dozą niepewności – tłumaczy dr Łukasz Kister.    

Na co dzień uprawnienia ŻW są węższe. Ma ona prawo kontrolować żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska (ale w ściśle określonych przypadkach), a także osoby przebywające na terenie należącym do armii.

RIRM

drukuj