By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59351225

Dni Niepodległości i darmowe zwiedzanie Muzeum Niepodległości

Wystawy, pokazy filmów, koncerty i uroczystość w rocznicę odsłonięcia głazu upamiętniającego nauczycieli kultywujących polskość pod zaborami zaplanowano między innymi na Dni Niepodległości w listopadzie w Muzeum Niepodległości. W tym miesiącu zwiedzanie placówki jest darmowe.

„W tym roku w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw mieszkańcom i turystom i zachęcić do odwiedzania Muzeum Niepodległości szczególnie w listopadzie. W związku z tym przez cały miesiąc zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Wiąże się to z darmowym wstępem do naszych oddziałów – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa” – powiedział kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Niepodległości Bartłomiej Kłusek.

W listopadzie w Muzeum Niepodległości trwają Dni Niepodległości, w ramach których przygotowano wiele różnorodnych wydarzeń realizowanych na terenie muzealnych placówek i poza nimi. W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 42 na Targówku prezentowana jest wystawa planszowa „Znaki państwa polskiego” autorstwa Bohdana Wróblewskiego.

„Ekspozycja ma na celu przybliżenie jak zmieniało się polskie godło, jakie wydarzenia na przestrzeni wieków miały na to wpływ i jakie znaki wiążą się z symboliką państwa polskiego” – mówił Bartłomiej Kłusek.

W piątek w południe w celach między innymi Romualda Traugutta i Józefa Piłsudskiego w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zostaną złożone kwiaty.

„Pragniemy w ten sposób uczcić osoby, które odegrały ważną rolę w tworzeniu historii Polski i odzyskaniu przez nią niepodległości, a były więzione w X Pawilonie. Później odbędzie się koncert pieśni patriotycznych” – opowiadał kierownik działu promocji.

11 listopada zaplanowano pokaz filmu „Droga” w reżyserii Andrzeja Kałuszko. Wcześniej nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego w hołdzie więźniom Pawiaka. Dzień później przypada 81. rocznica odsłonięcia przez prezydenta Stefana Starzyńskiego głazu upamiętniającego nauczycieli, którzy bronili młodzież polską przed wynarodowieniem w okresie zaborów. Podczas uroczystości w Parku Traugutta z udziałem przedstawicieli władz Warszawy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i stołecznych placówek oświatowych przed głazem zostaną złożone kwiaty.

Pomnik odsłonięty 12 listopada 1938 r., w 1944 r. został zniszczony przez hitlerowców, a w 1958 r. odnowiony przez Radę Narodową miasta stołecznego Warszawy. Obecnie znajduje się na nim inskrypcja „Odrodzić dusze ludzkie, zmienić człowieka, zrobić go lepszym, potężniejszym i silniejszym – oto wasze zadanie. Józef Piłsudski” oraz napis „Ku uczczeniu pracy nauczycielstwa stolicy w 20-stą rocznicę odzyskania Niepodległości. Zarząd Miejski 1938 rok”.

„Cały czas trwa także cykl wystaw <<100 na 100>>, czyli <<100 wystaw na 100-lecie niepodległości>>. Ekspozycje Muzeum jeżdżą po całym kraju i nie tylko, są prezentowane w szkołach, ośrodkach kulturalnych i polonijnych poza granicami. To między innymi bardzo ważna i ciekawa wystawa <<Polonia Restituta>>. Angażujemy się również sportowo, w Niepodległościowy Turniej Mazowieckich Instytucji Kultury w piłce halowej, który odbędzie się na Wilanowie. Będzie on jednym z ostatnich wydarzeń zaplanowanych w ramach Dni Niepodległości” – dodał Bartłomiej Kłusek.

PAP

drukuj