fot. flickr

Delegacja USA w Kobane: „Pomoc dla Północnej Syrii jest zbyt mała”

Były ambasador USA w Bahrajnie William Robak, który odwiedził w sobotę Kobane w Demokratycznej Federacji Północnej Syrii (DFPS), podkreślił, że pomoc międzynarodowa dla DFPS jest zbyt mała, zważywszy na rolę Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w walce z terroryzmem.

William Robak spotkał się w Kobane z lokalnymi władzami kurdyjskimi, które zapewnił o tym, że amerykańskie wsparcie militarne dla Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) będzie kontynuowane. SDF to zdominowana przez Kurdów koalicja, która odegrała kluczową rolę w wojnie z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Na kontrolowanych przez SDF terenach utworzono DFPS.

Robak przywiózł również sprzęt medyczny dla miejscowego szpitala w Kobane. Amerykański dyplomata podkreślił, że zważywszy na to, jak wielka była ofiara SDF w walce z zagrażającym całemu światu ISIS, pomoc otrzymywana teraz przez Północną Syrię jest zbyt mała.

W trakcie wizyty Robaka w Kobane Turcja po raz kolejny dokonała ostrzału terytorium DFPS, ciężko raniąc jednego kurdyjskiego rolnika w miejscowości Serekanije.

PAP/RIRM

drukuj