Decyzja ws. dekoncentracji mediów – w najbliższych tygodniach

Decyzja w sprawie dekoncentracji rynku medialnego powinna zostać upubliczniona w najbliższych tygodniach. Obecnie w Zjednoczonej Prawicy trwają rozmowy o kształcie rozwiązań, które mają zostać zaproponowane.

Poseł PiS Joanna Lichocka poinformowała dziś w mediach, że kwestia dekoncentracji mediów powinna być zawarta w pakiecie reform, nad którymi dyskutują teraz liderzy Zjednoczonej Prawicy w ramach rozmów dotyczących rekonstrukcji rządu.

Polityk zaznaczyła, że przedmiotem dyskusji nie jest to, czy przeprowadzić reformę dekoncentrującą własność na rynku medialnym, tylko jaką drogą pójść.

Prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wskazuje, że najlepiej byłoby tutaj zaimplementować rozwiązania, które są stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, np. we Francji czy w Niemczech.

– Trzeba to odpowiednio wprowadzić do przepisów. Trzeba również podkreślić, że dekoncentracja jest potrzebna dla zapewnienia pluralizmu. są parametry pozwalające na ocenę, kiedy jest zagrożony pluralizm. Jak one w obecnym stanie wyglądają w Polsce? Skandalicznie. W niektórych obszarach osiągają nawet 90 procent, a osiągnięcie 50 procent jest już bardzo dużym zagrożeniem dla pluralizmu. Te wielkości są znane i opracowane. Należy je tylko wprowadzić w przepisy – podkreślił prof. Janusz Kawecki.   

Plany dekoncentracji mediów w Polsce krytykuje ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. W wyniku regulacji kilka koncesji straci bowiem amerykański koncern, który odgrywa dużą rolę na polskim rynku medialnym.

RIRM

drukuj