Decyzja ws. beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia może zapaść jeszcze w tym roku

Niewykluczone, że w 2018 roku zapadnie decyzja w sprawie beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Rzymie jeszcze w listopadzie zbierze się konsylium lekarskie, które zaopiniuje domniemany cud uzdrowienia za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Pozytywna opinia przybliży zakończenie procesu beatyfikacyjnego.

Cud uzdrowienia za wstawiennictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego dotyczy 19-letniej kobiety cierpiącej na raka tarczycy, który powodował przerzuty. Prawie 30 lat temu w czasie śmiertelnej choroby tej młodej osoby liczna grupa wiernych żarliwie modliła się do Boga za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego o uzdrowienie.

Wszystkie dotychczasowe opinie dot. uzdrowienia uznawane są za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Jeżeli konsylium medyczne w Rzymie potwierdzi cud za wstawiennictwem Księdza Kardynała, sprawą zajmie się następnie gremium teologów i księży kardynałów oraz biskupów.

– Toczyliśmy wcześniej z lekarzami dyskusję na te tematy aż doszło do całego konsylium. Jeżeli większość oceni nadzwyczajność uzdrowienia, wtenczas sprawę przejmą teologowie, którzy zbadają, czy rzeczywiście była nadprzyrodzona interwencja Sługi Bożego. Po pozytywnej opinii konsylium teologicznego sprawę przejmuje jeszcze następna komisja – kardynałów i biskupów, którzy dokonują tego samego studium – tłumaczył o. dr Gabriel Bartoszewski, wicepostulator procesu.

Dekret o heroiczności cnót ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zatwierdził w ubiegłym roku Ojciec Święty Franciszek. Prymas Polski urodził się w 1901 r. w Zuzeli, a zmarł 28 maja 1981 roku w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

RIRM

drukuj