Debata unijnych ministrów ws. Iranu i porozumienia jądrowego

Unijni ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali w Brukseli o Iranie i porozumieniu jądrowym. Debata miała związek z decyzją USA o wycofaniu się z tej umowy i przywróceniem przez Waszyngton sankcji wobec Teheranu.

Wskazałem na potrzebę dialogu i utrzymania stosunków transatlantyckich – poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Żeby pozostać w ramach UE i pokazać pewną jedność, wskazałem na potrzebę dialogu i utrzymania stosunków transatlantyckich. Państwa, które zawdzięczają USA bezpieczeństwo wypowiadały się w tym samym duchu – powiedział.

Wcześniej, podczas szczytu w Sofii, unijni przywódcy uzgodnili, że Unia Europejska pozostanie przy porozumieniu jądrowym, dopóki w pełni przestrzega go Iran.

– Z perspektywy UE jest to ważne dla utrzymania bezpieczeństwa – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Polska, jak podkreślił Jacek Czaputowicz, jest przeciwko unijnym działaniom, które miałyby osłabiać amerykańskie sankcje wobec Iranu.

– Podjęcie działań, które będą nastawione przeciwko USA i za osłabieniem sankcji – nie wiem, czy to jest realne. Konsekwencje mogą być znaczne. Natomiast nam chodzi o to, aby utrzymać dialog i współpracę z USA. Wiele krajów, w tym Polska, twierdzi, że USA są gwarantem bezpieczeństwa – mówił Jacek Czaputowicz.

Podczas spotkania szefów dyplomacji szereg państw zwracało uwagę na potrzebę pogłębionego dialogu USA z UE na temat Iranu. Okazją do tego może być szczyt NATO w Brukseli.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj