Debata PiS „Kultura polska – wyzwania i przyszłość”

W Sejmie odbyła się dziś kolejna debata PiS-u z cyklu Alternatywa. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Kultura  polska – wyzwania i przyszłość”.

Wśród postulatów przedstawionych przez PiS znalazły się: 1 proc. budżetu państwa na kulturę; odejście od traktowania mediów publicznych jak innych spółek Skarbu Państwa oraz wyłącznie prywatne finansowanie „sztuki z bardzo silnym elementem destrukcji”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że dla polityków najważniejszy jest problem związany z finansowaniem instytucji kultury ze środków publicznych.

– Przynajmniej w niektórych dziedzinach polskiej sztuki można by pokazać światu, Europie nieporównanie więcej niż się pokazuje, np. to, że można by wejść na międzynarodowe rynki i zacząć tam normalnie funkcjonować. Polska jest pod tym względem ciągle krajem bardzo prowincjonalnym, bardzo zmarginalizowanym. To nie jest tak, że w dzisiejszym świecie można to przełamać poprzez jakieś osiągnięcia pojedynczych osób, bo realnie funkcjonujące mechanizmy uniemożliwiają tego rodzaju przedsięwzięcia  – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Z kolei poseł PiS Jarosław Sellin powiedział, że w budżecie państwa powinien być twardy zapis dotyczący wydatków na kulturę.

Myślę, że w naszym programie będzie zobowiązanie do tego, żeby stopniowo dochodzić do poziomu wydatkowania środków publicznych na kulturę do 1 proc. wydatków państwa. Dzisiaj to jest połowa tego czym dysponuje państwo polskie. Jeżeli wydajemy i mamy takie zobowiązanie, że 2 proc. wydatków państwa idzie na zbrojenia – co w naszej sytuacji geopolitycznej jest zrozumiałe i to trzeba podtrzymać – to na kulturę do tego 1 proc. trzeba dojść. To jest taki średni standard europejski w krajach UE – mówił poseł Jarosław Sellin.

Nową wersję swojego programu PiS ma zaprezentować 15 lutego.

RIRM

drukuj