fot. PAP

Debata o wotum nieufności dla Arłukowicza

W Sejmie odbyła się dziś debata nad wnioskiem PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jutro. Dziś podczas debaty wszystkie kluby opozycyjnie nie zostawiły na szefie resortu zdrowia suchej nitki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że Bartosz Arłukowicz powinien ponieść odpowiedzialność polityczną za złą sytuację w ochronie zdrowia. Szef PiS-u podkreślał, że Arłukowicz został ministrem nie dlatego, że miał niezbędne doświadczenie, ale został wybrany z powodów wizerunkowych; został wybrany dla prowadzania manipulacji.

Pan przyjął tę nominację. Przyjął – jak sądzę – orientując się, bo pewnie jest człowiekiem ogarniętym, orientując się z jakich powodów tym ministrem zostaje. Czyli wziął odpowiedzialność, w takim zwykłym tego słowa znaczeniu. Ale jest jeszcze drugi rodzaj odpowiedzialności, który istnieje w każdym kraju, gdzie obowiązują choćby tylko procedury demokratyczne. To jest odpowiedzialność polityczna i tą odpowiedzialność polityczną, oczywiście obok premiera, minister Arłukowicz za stan polskiej służby zdrowia, który wedle PO jest dobry, prawie taki jak w Niemczech, a my mamy tutaj radykalnie inne zdanie, ponosi – zaznaczał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński akcentował też, że system zorganizowany wokół NFZ, wokół pieniądza jest niesłychanie niewydajny. Przewodniczący KP SP poseł Arkadiusz Mularczyk wskazywał, że w Polsce mamy chory system opieki zdrowotnej, który należy leczyć.

Panie ministrze, Pan ponosi współodpowiedzialność wraz z Pana poprzedniczką na tym stanowisku. Pan premier Donald Tusk z kolei odpowiada za to, że nominował na funkcję ministra zdrowia, który nie miał doświadczenia w tym zakresie i nie powinien mu zawierzyć nawet kierowania apteką, nie mówiąc o resorcie zdrowia. Tak więc, Panie ministrze zarówno w systemie opieki zdrowotnej oraz w systemie ratownictwa medycznego jest wiele nieprawidłowości i wiele nadużyć. Te systemy źle funkcjonują, dlatego uważamy, że nie podjął Pan żadnych działań naprawczych, ażeby ten systemy naprawić, wręcz przeciwnie one uległy większej patologii niż była dotychczas. SP poprze wniosek o wotum nieufności dla Pana ministra – zadeklarował poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poparcie wniosku w głosowaniu zapowiedział też Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch. Ministra będzie bronić koalicja PO-PSL.

RIRM

drukuj