fot. pixabay.com

Debata nad dostępem do broni w USA

W Stanach Zjednoczonych trwa społeczna i polityczna debata na temat dostępu do broni palnej. Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o zaostrzeniu kontroli broni.

Ustawa o zaostrzeniu kontroli broni palnej jest pokłosiem strzelaniny, do której doszło 24 maja bieżącego roku w jednej ze szkół w Teksasie. 18-letni napastnik zabił 19 uczniów i dwie nauczycielki. Zaostrzenia kontroli broni palnej domagali się Demokraci.

– Wzywam moich kolegów po obu stronach korytarza, aby przystąpili do silnego, zdecydowanego głosowania na „tak” w sprawie wszystkich postanowień projektu ustawy o końcowym pakiecie. Zrób to w ramach krucjaty dzieci i dla dzieci – przekonywała Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Ustawa przewiduje m.in. podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu półautomatycznego karabinu szturmowego z 18 lat do 21 lat. Zakazuje też używania magazynków o pojemności powyżej 15 naboi. Do zakwestionowania projektu wzywali Republikanie.

– Przewodnicząca Pelosi mówi nam, że jest na krucjacie na rzecz dzieci. Ktoś może powinien przypomnieć prelegentowi, że krucjaty nie zawsze kończyły się dobrze, gdy kierowały się emocjami i były podziurawione złym planowaniem. Nie, to nie jest krucjata dla dzieci – podkreślił Matt Gaet, Republikanin z Florydy.

Wśród argumentów przeciw ustawie padł ten, że narusza ona prawa Amerykanów wynikające z Drugiej Poprawki do Konstytucji. Ogranicza ich zdolność do obrony.

– Ochrona naszych dzieci jest ważna. To prawda, ale ten projekt tego nie robi. To, co robi ta ustawa, to odebranie praw wynikających z Drugiej Poprawki – zaakcentował Jim Jordan, Republikanin z Ohio.

Ustawa przeszła większością głosów Demokratów.

– W tym głosowaniu na tak jest 223, przeciw 204. Ustawa została uchwalona – poinformowała Nancy Pelosi.

Dokumentem teraz zajmie się Senat, który pracuje nad własną wersją ustawy. Mało prawdopodobne jest, że przyjmie on dokument przegłosowany w Izbie Reprezentantów. Projekt Senatu kładzie nacisk na poprawę programów zdrowia psychicznego, zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach i dokładniejsze sprawdzanie osób kupujących broń.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl