fot. PAP/EPA

Davos: Trwa Światowe Forum Ekonomiczne z udziałem najwyższych polskich władz

W szwajcarskim Davos trwa 49. Światowe Forum Ekonomiczne. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Politycy biorą udział w tematycznych panelach dyskusyjnych. Forum to też okazja do rozmów dwustronnych. Dziś prezydent Andrzej Duda spotka się m.in. z prezydentem Brazylii i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Premier Mateusz Morawiecki podejmie dyskusje ze swoimi odpowiednikami z Armenii, Gruzji i Czarnogóry. Szef polskiego rządu będzie też obecny na nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki.

Z kolei minister Jacek Czaputowicz ma zaplanowane rozmowy z szefami dyplomacji Jordanii i Mołdawii oraz wicepremierem Ukrainy.

Ekonomista Małgorzata Popławska ocenia, że polityczna i ekonomiczna rola Polski w Davos w porównaniu do lat ubiegłych znacząco wzrosła.

Widać to zarówno pod aspektem politycznym, jak i gospodarczym. Jest tam bardzo silna reprezentacja polityczna. Z pewnością toczą się tam rozmowy nie tylko między politykami, ale także ze środowiskiem biznesowym, z dużymi firmami. Jak wiadomo, może się to później przełożyć na inwestycje dużych koncernów w Polsce. Zwiększa się też rola Polski jako tego, który jest eksporterem idei, nośnikiem idei. Polskie firmy pokazują się w Davos, odważnie wchodzą na światowe rynki. To jest ważne, bo widać, że zmienia się sposób myślenia i kierunek. Przestajemy być tylko biorcą, ale stajemy się dawcą idei – zaznacza Małgorzata Popławska.

49. Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczęło się we wtorek i potrwa do jutra. Temat przewodni spotkania to „Globalizacja 4.0: Kształtowanie globalnej architektury w epoce czwartej rewolucji przemysłowej.

RIRM

drukuj