fot. pixabay.com

Dania: Rząd przywraca obowiązek posiadania certyfikatów covidowych mimo zaszczepienia 75,3 proc. społeczeństwa

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w poniedziałek wieczorem przywrócenie certyfikatów koronawirusowych oraz ponowne uznanie COVID-19 za chorobę zagrażającą społeczeństwu oraz możliwościom służby zdrowia.

„Mamy teraz więcej zakażeń i osób hospitalizowanych niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Stało się to szybciej niż przewidywaliśmy” – uzasadniła przywrócenie części restrykcji premier Frederiksen.

Jak podkreśliła, wzrost wynika z postępowania „małej grupy, która zlekceważyła epidemię”.

„Ostatni niezaszczepieni muszą się zmobilizować i przyjąć szczepionkę” – wezwała.

Formalnie decyzję premier o przywróceniu obowiązku posiadania certyfikatów, m.in. w restauracjach oraz miejscach publicznych zamkniętych dla więcej niż 200 osób lub 2 tys. na powietrzu, musi przyjąć parlament, co ma nastąpić w najbliższych dniach. W związku z tym COVID-19 ponownie zostanie również uznana za chorobę zagrażającą społeczeństwu oraz możliwościom służby zdrowia.

Taką rekomendację wydała wcześniej ekspercka Komisja Epidemiczna ds. COVID-19.

Z konieczności okazywania certyfikatu zwolnione mają być osoby poniżej 16 roku życia, a czas ważności przepustki dla osób, które chorowały na COVID-19 ma wynieść sześć miesięcy.

Po konferencji premier na stronie internetowej vaccinerk.dk na szczepienia zgłosiło się rekordowe 11 tys. osób.

Dania, choć należy do krajów o najwyższym poziomie wyszczepienia (75,3 proc. społeczeństwa łącznie z dziećmi), to od kilku dni notuje najwyższe dobowe liczby zakażeń koronawirusem. W poniedziałek było to 2 294, a tegoroczny rekord padł 2 listopada, gdy potwierdzono 2 740 zakażeń.

W szpitalach przebywa 303 chorych na Covid-19 (21 przybyło w ciągu minionej doby), a na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 36 osób.

Duńskie władze zniosły certyfikaty koronawirusowe na początku sierpnia, a 10 września COVID-19 przestał być uznawany za chorobę groźną dla społeczeństwa z uwagi na niewielką liczbę zakażeń i wysoki poziom wyszczepienia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl