PAP/EPA

D. Trump oburzony na Demokratów w sprawie tzw. shutdown

Rozmowy ws. uchwalenia prowizorium budżetowego i zakończenia tzw. shutdown wciąż znajdują się w martwym punkcie. Prezydent USA Donald Trump opuścił w środę spotkanie z liderami Demokratów w Izbie Reprezentantów i Senacie, trzasnąwszy drzwiami.

Jak relacjonował na Twitterze, stało się tak po tym, jak usłyszał, że nie będzie akceptacji dla jego programu ochrony granic, który zakłada wzniesienie muru bądź metalowego ogrodzenia.

Liderzy Demokratów ocenili zachowanie Donalda Trumpa, jako napad dziecięcej furii.

Politolog Marcin Adamczyk przypomniał, że budowa muru na granicy z Meksykiem jest dla Donalda Trumpa kluczowa.

Donald Trump już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał budowę muru pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi i choć idea ta zeszła trochę na dalszy plan tuż po wyborach, to teraz prezydent USA do niej powrócił. Przy czym należy pamiętać, iż spotyka się ona z dużym oporem nie tylko ze strony opozycji (czyli Partii Demokratycznej), ale także ze strony Partii Republikańskiej – zaznaczył Marcin Adamczyk.

Shutdown, czyli częściowe zawieszenie działalności amerykańskiego rządu federalnego, trwa od 22 grudnia. Z powodu zerwania płynności finansowej ok. 800 tys. pracowników rządu federalnego nie otrzymuje wynagrodzeń.

RIRM

drukuj