fot. PAP/EPA

D. Trump: Jestem gotów rozmawiać z prezydentem Iranu, ale zawsze jest opcja militarna

Prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji ITV, że jest gotowy rozmawiać z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Dodał przy tym, że zawsze istnieje możliwość podjęcia działań militarnych przeciwko Islamskiej Republice Iranu.

„Tak więc Iran to miejsce, które było wyjątkowo wrogie, kiedy objąłem urząd” – oświadczył Trump.

Zapytany, czy uważa, że będzie musiał podjąć działania wojskowe, odparł: „Zawsze jest taka możliwość. Czy chcę? Nie. Wolałbym nie. Ale zawsze jest możliwość”. Spytany, czy jest gotów porozmawiać z prezydentem Rowhanim, odpowiedział: „Tak, oczywiście”.

Środa jest ostatnim dniem wizyty państwowej prezydenta USA w Wielkiej Brytanii. Trump weźmie udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Po południu poleci do Irlandii, gdzie spotka się z premierem Leo Varadkarem oraz odwiedzi swoje pole golfowe w Doonbeg.

W zeszłym roku USA wypowiedziały umowę nuklearną zawartą w 2015 roku przez światowe mocarstwa z Iranem i od tego czasu wzmagają presję gospodarczą na ten kraj, aby wymóc na władzach w Teheranie rezygnację z programu nuklearnego oraz z podsycania konfliktów w regionie bliskowschodnim.

Napięcie między USA a Iranem zwiększyło się w ostatnich tygodniach, gdy Waszyngton najpierw ogłosił wysłanie w region Bliskiego Wschodu grupy uderzeniowej okrętów wojennych i eskadry bombowców, a następnie wzmocnienie stacjonujących tam sił amerykańskich o 1500 żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl