D. Cameron po raz ostatni przewodniczył posiedzeniu brytyjskiego rządu

Brytyjski premier David Cameron przewodniczył we wtorek ostatniemu posiedzeniu swego rządu, w przeddzień przekazania władzy następczyni. To wynik historycznego głosowania, które zadecydowało o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Ministrowie zebrali się na pożegnalnym posiedzeniu w dzień po oficjalnym ogłoszeniu obecnej minister spraw wewnętrznych Theresy May nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej i wskazaniu jej na następczynię Camerona. Ustępujący premier złoży dymisję na ręce królowej Elżbiety II w środę po wzięciu po raz ostatni udziału w Izbie Gmin w cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi.

May będzie drugą kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii po Margaret Thatcher, która przewodziła gabinetowi w latach 1979-1990.

„Theresa May i (minister finansów) George Osborne przekazali premierowi wyrazy gorącego uznania” – poinformował dziennikarzy minister zdrowia Jeremy Hunt opuszczając Downing Street 10 po ostatnim posiedzeniu obecnego gabinetu.

Cameron oznajmił w poniedziałek, że „jest zachwycony” mogąc przekazać klucze do siedziby rządu 59-letniej May, którą określił jako „solidną i kompetentną następczynię” – pisze AFP.

Cameron postanowił ustąpić ze stanowiska, gdy Brytyjczycy – wbrew jego sugestiom – opowiedzieli się 23 czerwca za opuszczeniem UE. May będzie musiała uporać się z politycznymi implikacjami tej decyzji i nadzorować złożony proces odłączania się Wielkiej Brytanii od Wspólnoty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl