fot. flickr.com

Czechy: rząd uznał dwie osoby z ambasady Rosji za persona non grata

Rząd Czech zdecydował o wydaleniu z kraju dwóch rosyjskich dyplomatów – poinformował w piątek premier Andrej Babisz. Na skutek sporu między dyplomatami ujawnione zostały fałszywe oskarżenia, z których wynikało, że trzech czeskim samorządowcom grozi niebezpieczeństwo – dodał.

Media ustaliły, że decyzję o wydaleniu Rosjan podjęto po porannym spotkaniu Babisza, ministra spraw zagranicznych Tomasza Petrziczka, ministra spraw wewnętrznych Jana Hamaczka oraz szefa czeskiego kontrwywiadu, Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS), Michala Koudelki.

Ma to związek z informacjami, które w kwietniu br. uzyskały służby specjalne na temat przyjazdu do Pragi osoby z paszportem dyplomatycznym, która rzekomo miała przy sobie silną truciznę – rycynę. W konsekwencji trzech samorządowców otrzymało ochronę policyjną.

Jak podkreślali w piątek premier i szef MSZ, informacja ta była nieprawdziwa i była wynikiem sporów między pracownikami ambasady rosyjskiej w Pradze. Jeden z nich fałszywie oskarżył kolegę wobec czeskich tajnych służb; jak podkreślił Tomasz Petrziczek, świadczą o tym przedstawione przez BIS dowody.

Według Andrej Babisza incydent zaszkodził stosunkom czesko-rosyjskim oraz doprowadził do niepotrzebnego i nieuzasadnionego obciążenia czeskich służb bezpieczeństwa. Republika Czeska nie może tolerować podobnych wypadków na swoim terytorium – podkreślił premier.

Tomasz Petrziczek powiedział, że czeska dyplomacja próbowała w dyskretny sposób rozwiązać tę kwestię, jednak strona rosyjska nie pozostawiła innego wyjścia jak wydalić dwóch dyplomatów. Minister podkreślił, że Czechy podjęły taką decyzję, zdając sobie sprawę, że ze strony rosyjskiej dojdzie do podobnego kroku w ramach retorsji.

Ambasada Federacji Rosyjskiej uznała wydalenie dyplomatów za nieprzyjazny krok, który – jak podkreśliła – od samego początku związany był z nieprawdziwymi zarzutami w mediach.

O pojawieniu się na lotnisku w Pradze dyplomaty rosyjskiego z podejrzaną przesyłką informował tygodnik „Respekt”. Ujawnił on, że policyjną ochronę dostali: burmistrz Pragi Zdeniek Hrzib, który m.in. doprowadził do przemianowania placu, przy którym mieści się ambasada Rosji, na plac Borysa Niemcowa, zabitego w 2015 roku antykremlowskiego opozycjonisty; starosta jednej z dzielnic Pragi Ondrzej Kolarz, który zadecydował o zdemontowaniu pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa; oraz inny praski starosta Pavel Novotny, który upamiętnił tablicą współpracującego z Wehrmachtem rosyjskiego generała Andrieja Własowa, którego żołnierze w maju 1945 r. stanęli po stronie praskich powstańców.

W marcu 2018 roku Czechy w geście solidarności z Wielką Brytanią wydaliły trzech rosyjskich dyplomatów w reakcji na otrucie w tym kraju byłego rosyjskiego podwójnego agenta Siergieja Skripala; o atak rząd w Londynie oskarża rosyjski wywiad wojskowy.

PAP

drukuj