Czechy i Słowacja otworzą dla uchodźców korytarz do Niemiec?

Czechy i Słowacja mogą otworzyć korytarz dla uchodźców podróżujących z Węgier do Niemiec, jeśli Berlin i Budapeszt porozumieją się w tej sprawie – poinformowali w piątek ministrowie spraw wewnętrznych Czech i Słowacji Milan Chovanec i Robert Kaliniak.

„Jeżeli usłyszymy jakąś oficjalną obietnicę od Niemiec, że przyjmą one syryjskich uchodźców, którzy zostali już zarejestrowani w jakimś europejskim kraju, to jesteśmy gotowi otworzyć korytarz, jeśli tylko dojdzie też do porozumienia między Berlinem a Budapesztem” – oświadczył Chovanec po spotkaniu z Kaliniakiem.

Obaj ministrowie przebywają w Pradze, gdzie rozpoczęło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą starali się wypracować wspólne stanowisko Europy Środkowo-Wschodniej w sprawie kryzysu imigracyjnego. Ogłoszona ma zostać deklaracja Grupy Wyszehradzkiej ws. polityki imigracyjnej.

W UE rośnie presja na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które odrzucają obowiązkowe kwoty rozdzielania uchodźców napływających do Unii. Pojawiły się ostrzeżenia, że kryzys migracyjny może mieć skutki dla strefy Schengen, a nawet podziału funduszy unijnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl