fot. PAP/EPA

Czechy: część amunicji z czeskiej inicjatywy trafi na Ukrainę do końca czerwca

Minister obrony Czech, Jana Czernochova, zapowiedziała w środę, że znaczna część amunicji zakupionej w ramach tzw. czeskiej inicjatywy zostanie wysłana do odbiorcy do końca czerwca. Pozostała część z co najmniej 800 tys. sztuk ma trafić do Kijowa do końca roku.

W czeskiej inicjatywie, która polega na zakupie poza Unia Europejską i przekazaniu na Ukrainę 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, uczestniczy ok. 20 państw w tym Polska. Jana Czernochova zapowiedziała, że w najbliższym czasie podpisze porozumienia z resortem obrony Holandii. Trwają również intensywne negocjacje na przykład ze Szwecją.

Propozycja zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy w krajów spoza UE została przedstawiona przez premiera Petra Fialę na nadzwyczajnym szczycie UE na początku lutego. Później, na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, prezydent Petr Pavel poinformował o możliwości zakupu 800 tys. pocisków dla Ukraińców w krajach trzecich – pół miliona 155-milimetrowych i 300 tys. 122-milimetrowych. Brukselski portal Politico donosił na początku lutego, że Czechy są zainteresowane pozyskaniem amunicji od firm zbrojeniowych z Korei Południowej, Turcji i RPA.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl