fot. PAP/EPA.

Cząstkowe wyniki referendum w Chile: odrzucono konserwatywny projekt nowej konstytucji

Chilijczycy odrzucili drugi konserwatywny projekt konstytucji, która miała zastąpić ustawę zasadniczą uchwaloną jeszcze w czasie dyktatury Augusto Pinocheta – wynika z częściowych rezultatów niedzielnego referendum, ogłoszonych po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów. Projekt poparło 44,32 proc. uczestników referendum, natomiast przeciwko niemu opowiedziało się 55,68 proc. głosujących – przekazały miejscowe media, cytując wyniki po przeliczeniu głosów z 90,15 proc. komisji.

Z cząstkowych wyników niedzielnego referendum w Chile wynika, że obywatele odrzucili konserwatywny projekt konstytucji, która miała zastąpić ustawę zasadniczą uchwaloną za czasów Augusto Pinocheta. Agencja Reutera ocenia odrzucenie konserwatywnego projektu jako zwycięstwo urzędującego, lewicowego prezydenta kraju, Gabriela Boricia. Oświadczył  on w niedzielę, że jego rząd będzie „skupiał się na priorytetach ludzi” niezależnie od wyniku referendum.

W ubiegłym roku obywatele Chile odrzucili w referendum projekt przygotowany przez konstytuantę, w której większość mieli przedstawiciele lewicy. W niedzielę głosowali natomiast nad drugim projektem, tym razem opracowanym głównie przez polityków prawicowych. Nowe przepisy miały dotyczyć prawa własności prywatnej i wprowadzić surowe zasady w kwestii imigracji i tzw. aborcji.

Częściowe wyniki zgadzają się z sondażami prowadzonymi przed referendum, w których większość badanych deklarowała, że zagłosuje „przeciw”. Komentatorzy oceniali, że o ile ubiegłoroczny projekt uznawany był za zbyt radykalnie lewicowy, drugi oceniano zbyt konserwatywny – bardziej niż konstytucja z 1980 r., którą miał zastąpić.

Odrzucenie projektu oznacza, że w mocy pozostanie konstytucja z 1980 r., która po zakończeniu dyktatury była kilkakrotnie nowelizowana.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl