fot. flickr.com

Coraz więcej Polaków jest zadłużonych

Coraz więcej Polaków posiada nieuregulowane płatności. Zadłużonych jest 4,5 mln naszych rodaków. Kwota ich zaległości to 35 mld zł – wynika z raportu grupy KRUK, która zarządza wierzytelnościami.

Dziś Obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. 52 proc. Polaków uważa, że nie ma decydującego wpływu na to, czy wpadnie w zadłużenie. Dla 40 procent głównym powodem ich powstawania jest nieporadność życiowa.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski wskazuje, jak postępować, aby uniknąć długów.

– Gdyby rzeczywiście Polacy przede wszystkim wiedzieli, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, ale też stosowali to w praktyce, to problemu tak dużego zadłużenia by nie było. Oczywiście byłoby to strukturalne, tzn. chociażby kredyty mieszkaniowe, natomiast nie mielibyśmy problemów powstających właśnie z błędnego modelu życia. Podstawowa kwestia to – po pierwsze – edukacja, po drugie – skromny model życia, a po trzecie – ciężka praca, która zawsze każdego jest w stanie wydobyć z tego typu problemów, chyba że ona są już tak niesłychanie (przez jakieś zrządzenia życiowe) rozwinięte, to wtedy jest rzeczywiście potrzebna pomoc najbliższego otoczenia albo państwa – wyjaśnia dr Grzegorz Piątkowski.    

Liczba dłużników, jak i kwota ich łącznego zadłużenia zwiększyła się w porównaniu do 2018 r. o około 1 proc. Średnia kwota zadłużenia w ciągu ostatniego roku wzrosła o niespełna 240 zł i wyniosła ponad 5700 zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl