fot. fotolia

Coraz więcej obcokrajowców pracuje legalnie w Polsce

Coraz więcej obcokrajowców pracuje legalnie w Polsce. Obecnie jest ich ponad 658 tys. Jeszcze dwa miesiące temu było ich o blisko 53 tys. mniej.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Republiki Zielonego Przylądka.

Tylko w województwie kujawsko-pomorskim legalnie pracuje 22 tys. 700 cudzoziemców. To o 2 tys. więcej niż w czerwcu – zaznaczyła Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, i wskazała na formy zatrudnienia cudzoziemców.

– Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a niewielka część z nich – zaledwie 3 procent – decyduje się na własny biznes. Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów zleceń. W województwie kujawsko-pomorskim na prowadzenie własnej firmy zdecydowało się jedynie 596 osób, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy, a następnie Niemiec i Białorusi – poinformowała Krystyna Michałek.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, powiedziała, że wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia COVID-19.

RIRM

drukuj