fot. flickr.com

Katowice: Zatrzymania członków gangu tzw. Psycho Fans; handlowali narkotykami wartymi 1 mln zł

Siedem osób powiązanych z grupą pseudokibiców Ruchu Chorzów, tzw. Psycho Fans, usłyszało zarzuty w Prokuraturze Krajowej. Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 5 osób, pozostałe dwie doprowadzono z aresztów śledczych. Przestępcy są podejrzani o obrót narkotykami wartymi ponad 1 mln zł.

Jak przekazała w środę nadkom. Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymania miały miejsce w ubiegłym tygodniu na terenie Katowic, Rudy Śląskiej i Świętochłowic. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Policjantów CBŚP wspierali antyterroryści z Katowic.

Zatrzymani mężczyźni mają od 23 do 30 lat.

„W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli maczety, race, kominiarki z emblematem lokalnego klubu sportowego oraz ochraniacze na zęby. Dokładnej analizie zostanie poddany zabezpieczony sprzęt elektroniczny, czyli komputery, nośniki danych i telefony komórkowe” – przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz. W trakcie zatrzymań funkcjonariusze z psem szkolonym do wykrywania narkotyków ujawnili marihuanę.

Śledztwo prowadzone przez śląski wydział PK dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie Katowic, Krakowa i Chorzowa od 2014 do 2017 roku. „Psycho Fans”, deklarujący się jako kibice Ruchu Chorzów, zajmowali się m.in. produkcją i dystrybucją narkotyków oraz środków psychotropowych, wymuszeniami, rozbojami, porwaniami dla okupu, podrabianiem dokumentów.

W postępowaniu podejrzanych jest 57 osób. Nowe zarzuty dotyczą przestępstw narkotykowych – obrotu 69 kg marihuany, 6 kg amfetaminy, 3 kg mefedronu o łącznej wartości prawie 1,1 miliona złotych. Prokurator zarzucił podejrzanym także udział w „ustawkach”, czyli bójkach z grupami stadionowych chuliganów kibicujących innym drużynom. W jednym z takich zdarzeń, w 2010 roku w Katowicach, brało udział około 300 osób będących pseudokibicami dwóch zwaśnionych śląskich klubów.

Na przesłuchania w katowickiej prokuraturze doprowadzono pięciu zatrzymanych we wrześniu mężczyzn oraz dwóch, którzy przebywali w aresztach śledczych w związku z innymi zarzutami.

„Z uwagi na obawę ucieczki, ukrycia się podejrzanych, obawę matactwa, a także zagrożenie surową karą, prokurator wystąpił z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sześciu podejrzanych, w tym czterech zatrzymanych oraz dwóch doprowadzonych z aresztu. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora” – przekazał Dział Prasowy PK.

Jeden z zatrzymanych został objęty dozorem policyjnym, ma zakaz opuszczania kraju, zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi oraz świadkami. Musiał także zapłacić 40 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach od września 2019 r. toczy się proces 48 osób, którym prokuratura zarzuca udział w gangu „Psycho Fans”. To jedna z największych spraw dotyczących przestępczości pseudokibiców w kraju. Prokuratura Krajowa zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami.

 

PAP

drukuj