fot. pixabay

Coraz młodsi pacjenci chorują na raka żołądka

Na raka żołądka chorują w Polsce coraz młodsze osoby. Przyczyna to między innymi spożywanie coraz większej ilości produktów przetworzonych.

Rośnie liczba chorych na nowotwory przewodu pokarmowego.

– Niestety coraz częściej diagnozujemy nowotwory u bardzo młodych ludzi –  alarmuje dr Jerzy Baraniak z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wszystko przez warunki środowiskowe, w tym dietę złożoną produktów sztucznie konserwowanych.

– Dodatki z grupy E jest ich w tej chwili 330 zarejestrowanych, że naprawdę nie jesteśmy w stanie czy one nie są bezpośrednimi onkogenami – mówił dr Jerzy Baraniak.

Sytuację pogorszyła pandemia, która ograniczyła dostęp do badań diagnostycznych. Do szpitali coraz częściej trafiają osoby w zaawansowanych stadiach choroby. Badania profilaktyczne są tutaj kluczowe. Zawłaszcza wtedy, kiedy zauważymy niepokojące objawy takie jak np. przewlekłe bóle brzucha oraz uczucie pełności, odbijania, nudności i wymioty, brak łaknienia.

– Bardzo niepokojącym objawem jest również zmiana naszego gustu smakowego, czyli w pewnym momencie możemy gorzej tolerować potrawy mięsne, czujemy niechęć do potraw mięsnych, to jest też znany objaw, który stwierdzamy u pacjentów – mówił doktor Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Bardzo mocno alarmującym objawem jest także utrata masy ciała. Dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie, dolegliwościom, które nas dotykają, a w razie podejrzenia choroby nie zwlekać z konsultacją lekarską i badaniami.  Więcej informacji dotyczących chorób żołądka m.in. jadłospis zapobiegający problemom żołądkowym, a także obszerny wywiad z gastrologiem, znajdziemy w grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

– W grudniowym numerze gastrolog podpowiada, jak w naturalny sposób radzić sobie z bólem brzucha. Tylko u nas najnowsze informacje na temat zapobiegania i leczenia chorób żołądka – zaznaczyła Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W magazynie znajdziemy wiele innych ciekawych artykułów m.in. na temat dziurawca, a także interesujące historie, przepisy na smaczne, również świąteczne, dania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl