fot. flickr.com

Chrońmy dzieci

Stańcie razem w obronie rodziny przed współczesnym „Herodem”, który nosi imię „ideologia gender”, zaapelował do wiernych w liście pasterskim poświęconym rodzinie ks. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W świątecznym pasterskim nauczaniu księża biskupi apelowali o ochronę dzieci przed deprawacją.

„Kto będzie bronił życia, gdy kobiety jednoczą się w organizacje feministyczne, by wyzwolić się z macierzyństwa, by mieć swobodę usuwania ciąży?” – pyta w liście do diecezjan ks. bp Kazimierz Ryczan, wyjaśniając także stanowisko Kościoła wobec ideologii gender. „Ojcowie! Stańcie w jednym szeregu, by bronić rodziny. Ojcowie wszystkich rodzin sakramentalnych i bez sakramentu! Stańcie razem w obronie rodziny przed współczesnym ’Herodem’, który nosi imię ’ideologia gender’”, zaapelował ordynariusz kielecki. Zwrócił uwagę, że gender to już nie tylko teoria, gdyż jej chore założenia są w Polsce wcielane w życie. Hierarcha porównał tę ideologię z Herodem. „Rodzice! Brońcie dzieci przed okrutnym współczesnym ’Herodem’. Macie do tego prawo! Kto daje dzieciom jeść? Partia? Koalicja? Kto kupuje ubrania? Ministerstwo? Kto kupuje książki, pomoce naukowe? Dziennikarze, lobbyści? Kto płaci w Polsce podatki? Czy niewierzący obywatele? Kto jest pracodawcą w szkole podstawowej, w gimnazjach, liceach? Czy nie wójtowie, burmistrzowie, prezydenci? Czy nie są ojcami i matkami? Naśladujcie św. Józefa. Gdy obronicie rodzinę, obronicie Ojczyznę, obronicie Betlejem, gdzie narodził się Bóg-Człowiek” – wzywał ks. bp Ryczan. Zachęcił diecezjan do udziału w wyborach i zagłosowania „na ludzi, którzy kochają dzieci, rodzinę, Ojczyznę, Boga”.

Potrzeba odwagi

W obronie polskich dzieci i polskiej rodziny wystąpił także ordynariusz elbląski ks. bp Jan Styrna w liście pasterskim na święto św. Szczepana. „Potrzebna jest nam odwaga, moc, mądrość i Duch Boży, gdy prawa dzieci poczętych, dzieci w łonach matek, nie są respektowane, a one same są traktowane jak intruzi, nieproszeni goście, niezasługujący na prawną ochronę. Wtedy, gdy święty związek małżeński jednego mężczyzny i jednej kobiety jest zagrożony przez różnego rodzaju wypaczenia, naruszające i kwestionujące nierozerwalność tego związku” – wskazywał ksiądz biskup. „Wówczas, gdy niektórzy rządzący i ustanawiający prawo stają się podobni do króla Heroda i ulegają tej samej pokusie, dążąc do zniszczenia Chrystusa, podep- tania przykazań Bożych i zakazania używania imienia Boga w życiu publicznym” – dodał.

Do odważnej ochrony młodego pokolenia wezwał też wiernych w specjalnym świątecznym liście ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Pokazując zagrożenia, które płyną zwłaszcza ze strony „wielkich tego świata”, usiłujących lansować programy edukacyjne, które w zamyśle są jednym wielkim aktem deprawacji, odbierającym małym dzieciom niewinność ich czystych serc, zwrócił uwagę, że nie można przyglądać się temu biernie. „W żadnym razie nie wolno nam się z tym zgodzić! Właśnie w te Święta, pełne ciepła i najlepszych rodzinnych przeżyć, tym wyraźniej brzmią słowa Pana Jezusa, który jednoznacznie osądzał gorszycieli dzieci” – przypomniał ksiądz arcybiskup.

Brak jedności

W parafii św. Jana Ewangelisty w Koźminku w czasie Pasterki ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza ubolewał, że w Polsce ludzie nadal są skłóceni. – W naszej Ojczyźnie mogłoby być w roku 2013 wspaniale. Już tyle lat po II wojnie światowej nie mieliśmy na tych ziemiach konfliktu wojennego. Mamy pokój, ale jesteśmy skonfliktowani. Po co tyle sporów, tyle zazdrości, mogłoby być inaczej, moglibyśmy pięknie różnić się, ale współdziałać razem dla budowania wspólnego dobra. Ile sił marnotrawi się w naszej Ojczyźnie z braku dobrej woli, a to tak niewiele kosztuje – powiedział biskup senior.

Z kolei ks. bp Antoni Dydycz podczas Mszy św. odprawionej 26 grudnia w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie zaapelował o rozwijanie świadomości wiary w obecnych czasach, m.in. przez korzystanie z literatury i mediów, aby była ona oparta na mocnych fundamentach. Ordynariusz drohiczyński podkreślił, iż taka postawa pozwoli skutecznie świadczyć o wierze i przekazać ją następnym pokoleniom.

Małgorzata Pabis

drukuj