fot. pixabay.com

Chorwacja: rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj

Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj – podał we wtorek chorwacki urząd ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną (USKOK). W poniedziałek ta sama instytucja ujawniła, że w przerzut imigrantów z Bośni i Hercegowiny zaangażowani byli chorwaccy celnicy.

Przemytnicy transportowali imigrantów na pontonach, pobierając od każdego opłatę w wysokości co najmniej tysiąca euro – poinformował dziennik „Jutarnji list”. Aktem skarżenia objętych zostało dziewięciu obywateli Chorwacji w wieku od 28 do 68 lat.

Oskarżeni mieli organizować przerzut nielegalnych imigrantów, współdziałając z obywatelami z Serbii. Proceder trwał od początku 2023 roku. W Chorwacji nielegalnym imigrantom zapewniano tymczasowe zakwaterowanie i dalszy transport do innych krajów Unii Europejskiej.

W poniedziałek USKOK wysunął akt oskarżenia przeciwko innej grupie przemytników, w tym dwóm chorwackim celnikom, którzy pomagali w nielegalnym przerzucie imigrantów z Bośni i Hercegowiny. Wśród oskarżonych znalazło się dwóch obywateli BiH.

Kanał przemytniczy – jak podały władze Chorwacji – działał od kwietnia do listopada 2023 roku. Przestępcy pobierali od osoby od 500 do 1300 euro za transport z BiH do Chorwacji, a następnie do Włoch. Celnicy za przepuszczenie samochodów dostawczych z imigrantami przyjmowali łapówkę sięgającą do 1500 euro.

Z aktu oskarżenia wynika, że pięciokrotnie w ramach procederu przemycono co najmniej 47 obywateli Turcji, a szef grupy nielegalnie zarobił ok. 26 300 euro.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl