fot. twitter.com/Kombatanci

Chmielik: Trwają uroczystości pośmiertnego mianowania na wyższy stopień wojskowy porucznika S. Grabdy ps. Bem

W Chmielniku w woj. świętokrzyskim rozpoczęły się uroczystości pośmiertnego mianowania na wyższy stopień wojskowy żołnierza niezłomnego porucznika Stanisława Grabdy ps. Bem.

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP trwa Msza św. Po niej uroczystości przeniosą się przed Pomnik Wdzięczności w Parku Miejskim.

Wśród uczestników uroczystości jest szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zaznaczył, że pośmiertny awans jest wyrazem wdzięczności i pamięci.

– To wyraz wdzięczności państwa polskiego wobec dokonań Stanisława Grabdy, jednego z najzacniejszych i najszlachetniejszych żołnierzy wolnej Polski. To także dowód i przykład na to, że polskie państwo pamięta. Komuniści mordowali żołnierzy niezłomnych podwójnie. Pierwszy raz, pozbawiając ich życia w sposób bestialski, tak jak Stanisława Grabdę, a drugi raz, skazując ich na lata przemilczenia i zakłamania. Dzisiaj przywracamy o nich pamięć, dzisiaj podziemna armia powraca, ponieważ pamięć o nich stanowi fundament wolnej Polski – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Stanisław Grabda urodził się w 1916 r. w Przededworzu koło Chmielnika. W czasie kampanii wrześniowej wziął udział w bitwie nad Bzurą.

Był organizatorem życia konspiracyjnego w okolicach Chmielnika. Należał do związku Jaszczurczego oraz Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Tworzył Brygadę Świętokrzyską.

Po wojnie został pochwycony przez komunistów, torturowany i zamordowany w 1953 r. Miejsce jego pochówku do dziś nie jest znane.

RIRM

drukuj