fot. PAP/EPA/Dingxiaochun

Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Chińska telewizja państwowa poinformowała, że Chiny wykorzystują ostrą amunicję na wodach i w przestrzeni powietrznej, które otaczają Tajwan. Ćwiczenia mają zakończyć się w niedzielę. W tym samym czasie Stany Zjednoczone przekazały, że amerykański lotniskowiec prowadzi „zaplanowane działania” w pobliżu Wyspy.

 Około 10 chińskich okrętów i samoloty wojskowe przekroczyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej. Dowództwo wojskowe Chin przekazało, że „przeprowadzono ćwiczenia precyzyjnych ostrzałów z dalekiej odległości we wschodniej części Cieśniny Tajwańskiej”. Władze Tajwanu mówią, że działania Chin to prowokacja. Zapowiedziały, że „wzmocnią poziom czujności” i będą „reagować adekwatnie do sytuacji”.

– Nasz rząd jest jeszcze bardziej zdecydowany, aby zabezpieczyć suwerenność i integralność terytorialną naszego narodu. W świetle obecnego scenariusza nasz rząd nie tylko aktywnie wzmocni swoje zdolności do samoobrony, ale także będzie utrzymywał bliskie więzi z podobnie myślącymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone. Razem będziemy bronić opartego na zasadach porządku międzynarodowego, unikając dalszej regionalnej eskalacji, jednocześnie energicznie chroniąc bezpieczeństwo Cieśniny Tajwańskiej oraz wolność, otwartość, pokój i stabilność regionu Indo-Pacyfiku – powiedział Joanne Ou, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu.

 Tajwan zapowiedział, że zmieni trasę przelotów samolotów oraz statków, aby uniknęły one kontaktu z chińską armią. Stany Zjednoczone przekazały dziś, że amerykański lotniskowiec prowadzi „zaplanowane działania” w pobliżu Wyspy.

W środę Tajwan odwiedziła szef Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, wraz z delegacją kongresmenów, co potępiły władze Chin. W tym czasie 27 chińskich myśliwców „naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej”. Tajwan w odpowiedzi „wysłał samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl