Chaos w Jemenie

Jemen w dalszym ciągu jest pogrążony w chaosie. Mimo to ostatnie doniesienia mogą napawać optymizmem. Po ciężkich miesiącach walk z rebeliantami kraj powoli staje na nogi. Prorządowe siły Jemenu kontynuują ofensywę przeciwko Huti, odzyskując kolejne tereny na południu kraju. Do tej pory Jemeńczykom udało się odbić strategiczną bazą lotniczą AlAnad. Zwycięstwo zostało okupione śmiercią wielu osób.

Baza Al-Anad służyła kiedyś amerykańskim siłom specjalnym do przeprowadzania operacji przeciwko Al-Kaidzie i sprzymierzonym z nią ugrupowaniom terrorystycznym.  Stany Zjednoczone wycofały stamtąd żołnierzy z powodu pogarszającej się w Jemenie sytuacji w sferze bezpieczeństwa.

Następnie baza stała się obozem sił rebelianckich. Odbicie głównego przyczółku Huti stało się więc ogromnym sukcesem sił rządowych. Oprócz Al-Anad Jemeńczycy przejęli ostatnio kontrolę nad miastem Houta. A zaledwie dwa tygodnie temu wyparli rebeliantów z Adenu. Tymczasem w dalszym ciągu sytuacja humanitarna w Jemenie jest fatalna. W kraju brakuje dosłownie wszystkiego.

– Sytuacja humanitarna w Jemenie jest katastrofalna. Sytuacja zdecydowanie się pogorszyła. Teraz wszystko spoczywa na społeczności międzynarodowej, by wesprzeć Jemen w tym krytycznym momencie – powiedział Mohamed Diab, Światowy Program Żywnościowy.

Jemen jest najbiedniejszym arabskim krajem na świecie. Wojna wyniszcza go dogłębnie. Już teraz skala zniszczeń jest wstrząsająca.

– Musimy podwoić nasze wysiłki na rzecz zapewnienia przerw w walkach, przez wszystkie strony, w celu dotarcia do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Szczególnie do tych najbardziej potrzebujących. Trzeba dać czas i przestrzeń, aby osiągnąć trwałe zawieszenie broni i polityczne rozwiązanie – powiedział Stephen O’Brien, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i pomocy doraźnej.

W poniedziałek wokół Adenu rozmieszczono steki żołnierzy i pojazdów opancerzonych arabskiej koalicji pod egidą Arabii Saudyjskiej, aby zwiększyć bezpieczeństwo tego portowego miasta na południu Jemenu – drugiego co do wielkości w kraju.


TV Trwam News

drukuj