Co dalej z CETA? Sejm przyjął uchwałę

Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą (CETA). Posłowie zgodzili się wpisać do uchwały zapis, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów.

Za uchwałą było 326 posłów, przeciw 90, wstrzymało się 11. Odrzucono też poprawkę klubu Kukiz’15, że ratyfikacja musi się odbyć w referendum.

Przed głosowaniem poseł Dominik Tarczyński przypomniał, że w głosowaniu nie chodzi czy parlament jest za czy przeciwko CETA, ale o to, by parlament miał silny głos.

Chciałbym powiedzieć bardzo ważną rzecz, dlatego że do tej pory mam wrażenie mylą się niektórym pojęcia. Dzisiaj nie będziemy głosować za tym  czy parlament jest za czy przeciwko CETA. To jest  uchwała, która nadaje nam możliwość głosowania tak jak mówi Art. 90 ust. 2 Konstytucji, kwalifikowaną większością. A więc tak naprawdę to jest ta główna poprawka, którą rekomendujemy. (…) Jest to uchwała, która wzywa do tego, aby ten mandat społeczny i nasz parlament miał bardzo silny głos – tłumaczył poseł Dominik Tarczyński.

Jednak posłowie m.in. z Kukiz’15 przekonywali, że głosowanie jest w istocie akceptacją CETA, bo jest zgodą na tymczasowe stosowanie tej umowy.

CETA proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między UE, a Kanadą.

Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl