CBŚP zlikwidowało nowoczesne laboratorium amfetaminy; 3 zatrzymanych

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało nieopodal Warszawy nowoczesne laboratorium amfetaminy. Policjanci zabezpieczyli 300 litrów odczynników chemicznych służących do wytwarzania narkotyków i zatrzymali trzy osoby – dowiedziała się PAP w CBŚP.

Funkcjonariusze poznańskiego CBŚP, w okolicy Wołomina, zatrzymali wytypowane wcześniej do kontroli auto. Były w nim dwie osoby, które przewoziły 50 litrów odczynników chemicznych. Policjanci ustalili, że transport zmierzał do miejsca, gdzie następował końcowy etap produkcji amfetaminy.

W pobliżu miejsca zatrzymania mężczyzn – 79-letniego chemika i jego towarzysza – policjanci na jednej z posesji odkryli linię produkcyjną do wytwarzania narkotyków i zatrzymali kolejną osobę.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 300 litrów różnych odczynników chemicznych, z których część mogła posłużyć do produkcji metamfetaminy. Oprócz aparatury policjanci znaleźli też 1,2 kg amfetaminy.

Wstępne badania chemiczne wykazały, że wytworzona amfetamina miała bardzo wysoki stopień czystości, a 79-letni chemik miał bardzo szeroką wiedzę na temat produkcji narkotyków i cały czas doskonalił proces ich wytwarzania.

„Mężczyzna wykorzystywał nowatorską, mało znaną metodę, trudną do wykrycia” – powiedział PAP jeden z funkcjonariuszy CBŚP.

Wydział departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu postawił 79-latkowi zarzuty wytwarzania środków odurzających, a jego kompanom zarzuty udziału w wytwarzaniu narkotyków. Grozi za to do 15 lat więzienia.

Decyzją sądu chemik został aresztowany na trzy miesiące.

Policjanci ustalają ile narkotyków mogli wyprodukować zatrzymani i ustalają gdzie miały one trafić.

PAP/RIRM

drukuj