fot. CBŚP

CBŚP: 10 osób zatrzymanych; mieli wystawić „puste faktury” na ponad 12 mln zł

Szczecińscy policjanci zatrzymali 10 osób podejrzanych m.in. o obrót „pustymi fakturami” na kwotę ponad 12 mln zł w związku ze sprzedażą artykułów spożywczych – poinformowała w środę rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz. Zatrzymani usłyszeli łącznie 39 zarzutów.

Prokuratura przedstawiła podejrzanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Jeden z zatrzymanych usłyszał dodatkowy zarzut zorganizowania i kierowania grupą. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Jak przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz, służby rozpracowywały grupę przestępczą przez kilka miesięcy. W konsekwencji w ubiegłym tygodniu policjanci CBŚP i funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali jednocześnie 10 osób w wieku od 32 do 73 lat na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

Według śledczych, członkowie rozbitej grupy w 2015 r. zajmowali się fikcyjnym obrotem artykułami spożywczymi, w tym kawą, słodyczami, napojami energetycznymi i papierosami. Podmioty gospodarcze uczestniczące w procederze zarejestrowane były w różnych częściach Polski oraz w Czechach i na Słowacji.

Z informacji przekazanych przez Iwonę Jurkiewicz wynika, że przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami” oraz innymi nierzetelnie wystawianymi dokumentami.

„Towar w cenie netto kupowany był na terenie Polski przez firmy z Czech, które korzystały z instytucji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdzie następnie wprowadzany został do polskiego systemu gospodarczego bez uiszczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży krajowej. Takie działanie naraziło na stratę nie tylko Skarb Państwa, ale także uczciwie działających przedsiębiorców, gdyż towar, którym obracali podejrzani, ze względu na brak obciążenia podatkiem VAT, mógł być przez nich sprzedawany w niższych cenach” – poinformowała rzecznik CBŚP.

Śledczy oszacowali, że członkowie grupy mogli wystawić faktury na łączną kwotę ponad 12 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl